Παναθηναϊκός Κολοσσός

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέχασε την Euroleague και νίκησε εύκολα τον Κολοσσό Ρόδου (90-67)

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επέστρεψε στην Basket League και στις νίκες μετά το 0/2 στην «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, νικώντας με 90-67 στο... ρελαντί τον Κολοσσό Ρόδου.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε στο παρκέ έχοντας ιδιαίτερη διάθεση στην άμυνα, με τους Καλαϊτζάκη και Μπέντιλ να δίνουν το έναυσμα για την καλή αμυντική παρουσία των «πρασίνων» στο ματς.

Βέβαια το πρόβλημα ηταν η επίθεση αφού για ένα πεντάλεπτο ο Κολοσσός Ρόδου είχε σταθεί πολύ καλά στο ΟΑΚΑ με το σκορ να είναι μόλις  9-4! Όμως ένα μίνι ξέσπασμα των Παπαγιάννη και Μπέντιλ έφερς τον δείκτη του σκορ στο +13 (17-4) με σερί 8-0. Έκτοτε οι γηπεδούχοι δεν... ένιωσαν την ανάσα των παικτών του Κολοσσού Ρόδου.

Ιδιαίτερα μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα του Νεμάνια Νέντοβιτς στην δεύτερη περίοδο, ο οποίος ευστοχούσε στο ένα τρίποντο μετά το άλλο, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο ημίχρονο του ματς έχοντας 16 πόντους με 1/1 δίποντο, 4/5 τρίποντα και 2/2 βολές!

Αν συνυπολογίσουμε και το πολύ καλό παιχνίδι του Μπέντιλ, οι «πράσινοι» δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν και στο +19 (41-22) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (44-30).

Αντίθετα στην τρίτη περίοδο τα πράγματα δεν κύλησαν και τόσο καλά για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Όχι τόσο επειδή κινδύνευσε, αλλά για την εικόνα που παρουσίασε στο παρκέ. Κακό μπάσκετ στην επίθεση, απόρροια και της καλής άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι άσκησαν μεγάλη πίεση και εμπόδιζαν ακόμα και τις πάσες στο μισό και ένα μέτρο.

Την ίδια ώρα πάλι δεν δούλεψαν οι «πράσινες» επιστροφές με αποτέλεσμα ο Κολοσσός Ρόδου να βρίσκει «καλά σουτ». Μάλιστα με επιμέρους 17-10 οι Ροδίτες μείωσαν στους επτά πόντους (54-47),  αλλά το τάιμ άουτ του Βόβορα «ξύπνησε» τους παίκτες του, οι οποίοι έφτασαν ξανά στο +15 (65-50) με τη λήξη της τρίτης περιόδου έχοντας δικό τους σερί 11-3!

Κάπου εκεί το ματς... τελείωσε. Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία όσον αφορά τον τελικό νικητή. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κράτησε την ίδια ένταση στην άμυνα όπως στο δεύτερο μισό της τελευταίας περιόδου στέλνοντας την διαφορά για πρώτη φορά και πάνω από τους 20 πόντους (74-53) στο 34'.

Ο Βόβορας, κατά την προσφιλή του συνήθεια στα ματς του εγχώριου πρωταθλήματος συνέχισε το rotation, ο Βουγιούκας είχε την ευκαιρία να πάρει χρόνο συμμετοχής για πρώτη φορά φέτος και στο τέλος οι «πράσινοι» έφτασαν σε μια εύκολη και δίχως προβλήματα, επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 44-30, 65-50, 90-67