Παναθηναϊκός Κ19-Ολυμπιακός Κ19 1-2: Ανατροπή και «ερυθρόλευκο» διπλό στο 94′

Μεγάλο «διπλό» για τον Ολυμπιακό απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της Κ19 της Super League. Παρότι οι πράσινοι κατάφεραν να προηγηθούν με γκολ του τερματοφύλακα τους, Καρακασίδη, οι ερυθρόλευκοι μπόρεσαν να κάνουν την ολική ανατροπή και να αποδράσουν στις καθυστερήσεις με τους τρεις βαθμούς, επικρατώντας με 2-1 χάρη στο γκολ του Σιλά.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί νωρίς, στο 13ο λεπτό του αγώνα, μετά από γκολ του τερματοφύλακα του, Καρακασίδη. Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού εκτέλεσε το ελεύθερο, με την τροχιά της μπάλας να μπερδεύει τον Γεωργακόπουλο και να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι Πειραιώτες ωστόσο μπόρεσαν να ισορροπήσουν και μάλιστα απείλησαν με τον Παπακανέλλο, ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι. Λίγα λεπτά πριν από την ανάπαυλα, ο Ολυμπιακός είχε «χρυσή» ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως ο Μπακούλας δεν κατάφερε να κερδίσει τον Καρακασίδη από το σημείο του πέναλτι.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ρομέν Πιτό ανέβασε στροφές και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπακούλα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Αλαφάκη και σημείωσε το 1-1 στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 94′ ο Τουφάκης έκανε την κάθετη πάσα προς τον Σίλα και εκείνος πλάσαρε σωστά για το τελικό 2-1. Ο Ολυμπιακός με τη νίκη αυτή έκανε το 5/5 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της Κ19 της Super League, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός έμεινε στους 9 βαθμούς.

Παναθηναϊκός: Καρακασίδης, Σκαρλατίδης, Δουβίκας, Λιναρδάκης, Νικολετόπουλος, Μαρκεζίνης, Μπόκος, Ζέκα (65΄Πάνος), Τερζής (65΄ Τρίκατζης), Μπρέγκου, Λάζαρης (67΄ Νταμπίζας)

Ολυμπιακός: Γεωργακόπουλος, Ντάμα, Παναγάκος, Καρκατσάλης, Κουτσίδης, Λιατσικούρας, Πνευμονίδης, Μπάκουλας, Γιουσούφ, Παπακανέλλος, Αλαφάκης