Παγκόσμιος πρωταθλητής στο ταεκβοντό εφήβων ο Ψαρρός

Ο Αριστείδης Νικόλαος Ψαρρός κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 51 κιλών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ταεκβοντό εφήβων, που διεξάγεται στο Τσαντσιόν της Νοτίου Κορέας.

Ο νεαρός αθλητής, ήδη πρωταθλητής Ευρώπης, έγινε ο τέταρτος Έλληνας που ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στην ιστορία της διοργάνωσης, μετά τον αείμνηστο Αλέξανδρο Νικολαΐδη το 1996 στην Βαρκελώνη και τους Χαράλαμπο Παναγιωτίδη και Νικόλαο Παπαγγελή το 2002 στο Ηράκλειο. Συνολικά, η Ελλάδα έφτασε τα 30 μετάλλια σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα εφήβων.

Στην πορεία προς το χρυσό, ο Ψαρρός πέτυχε σημαντικές νίκες, ξεκινώντας με την αναμέτρηση απέναντι στον Κορεάτη Σέο (γύρος των «32»), από τον οποίο έχασε το μοναδικό σετ της διοργάνωσης (18-6, 14-22, 14-12).

Στα προημιτελικά, νίκησε 2-0 (14-2, 12-9) τον Βρετανό Σεράτ, και ακολούθως επιβλήθηκε του Αιγύπτιου Γιαχία Μοχάμεντ Ελ Σαγιέντ με το ίδιο σκορ 15-2, 15-2, εξασφαλίζοντας θέση στα μετάλλια.

Στα ημιτελικά, νίκησε 2-0 (15-13, 23-17) τον Ιρανό Νασιραχμαντί, και στον τελικό, με την ψυχολογία στα ύψη, έκανε κυριολεκτικά περίπατο απέναντι στον Μολδαβό Ρόσκα, νικώντας με 2-0 (12-6, 12-0).