Ο ΠΑΟΚ «καρδιοχτύπησε», αλλά πήρε την νίκη που τον έφερε στην κορυφή

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε στη Λιβαδειά, καθώς είδε τον Μπάλτσι να αστοχεί σε πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Παρόλα αυτά, με δύο γκολ στο φινάλε από τους Καμαρά και Σβαμπ, επικράτησε 2-0 και βρέθηκε μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Βοιωτοί είχαν χαμένο πέναλτι με τον Γκιγιέρμο Μπάλτσι στο 70’, όμως οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη στα τελευταία λεπτά. Ο Μαντί Καμαρά, ως «χρυσή» αλλαγή, άνοιξε το σκορ στο 86’, και ο Στέφαν Σβαμπ «σφράγισε» τη νίκη με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Ο Λουτσέσκου έδωσε την ευκαιρία σε νέους παίκτες, όπως ο Ντέγιαν Λόβρεν και ο Τζόναθαν Γκόμεζ, να κάνουν το ντεμπούτο τους, ενώ οι Τιέμουε Μπακαγιόκο και Σόλα Σορετίρε ξεκίνησαν για πρώτη φορά βασικοί. Αυτή η επιλογή επηρέασε το ρυθμό του ΠΑΟΚ, καθώς οι «ασπρόμαυροι» δυσκολεύτηκαν να βρουν συνοχή και συνδυασμούς, με τον Λεβαδειακό να αναχαιτίζει τις επιθέσεις τους στο πρώτο ημίωρο.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με εκτελέσεις του Ενίς Τσοκάι στο 30’ και κεφαλιά του Χοσέ Ρόμο στο 32’. Ο Ταρίκ Τισουντάλι είχε την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο 35’, ενώ ο Ζίνι σπατάλησε τη σημαντικότερη φάση του πρώτου μέρους στο 40’, όταν πλασάροντας άουτ προ του Κοτάρσκι, έπειτα από λάθος του Μπακαγιόκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι αλλαγές του Βιεϊρίνια και του Καμαρά βοήθησαν τον ΠΑΟΚ να βρει ρυθμό. Ο Τισουντάλι είχε δύο καλές στιγμές, αλλά νικήθηκε από τον Θανάση Γκαραβέλη στο 59’ και στο 61’. Στο 68’, το VAR κάλεσε τον διαιτητή Χρήστο Βεργέτη για πιθανό πέναλτι υπέρ του Λεβαδειακού, το οποίο καταλογίστηκε για μαρκάρισμα του Γκόμεζ στον Γιαννιώτα. Ο Μπάλτσι, όμως, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Η λύτρωση για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 86’, όταν ο Βιεϊρίνια έκανε τη σέντρα και ο Καμαρά με κεφαλιά έκανε το 0-1, αν και οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα, καθώς ο Ρόμο βρισκόταν στο έδαφος ζητώντας αλλαγή.

Στις καθυστερήσεις, ο Σβαμπ με εύστοχο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 0-2, μετά από on-field review του διαιτητή για χέρι του Λιάγκα. Έτσι, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες και στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ ο Λεβαδειακός παρέμεινε στην τελευταία θέση χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκαραβέλης, Λιάγκας, Μεχία (64’ Πλέγας), Παπαδόπουλος, Τσοκάι (89’ Κάσσος), Μορέιρα, Ρόμο (89’ Όζμπολτ), Ζίνι (53’ Γιαννιώτας), Πεντρόζο (64’ Κωστή), Μπάλτσι, Τσάπρας.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο (46’ Βιεϊρίνια), Λόβρεν, Κόλεϊ, Γκόμεζ, Μπακαγιόκο (59’ Καμαρά), Σβαμπ, Μουργκ (72’ Κωνσταντέλιας), Ζίβκοβιτς (72’ Ντεσπόντοφ), Σορετίρε (59’ Τάισον), Τισουντάλι.