Nations League: «Τεσσάρες» για Γαλλία και Αυστρία – «Έχασε» βαθμούς η Ιταλία κόντρα στο Βέλγιο

Η Γαλλία εκμεταλλεύτηκε την απώλεια της Ιταλίας και, με τη νίκη της επί του Ισραήλ, πλησίασε στην κορυφή του Β’ ομίλου της League A, ενώ η Νορβηγία και η Αυστρία σημείωσαν ευρείες νίκες.

Η Ιταλία έμεινε με 10 παίκτες από το 38ο λεπτό λόγω της αποβολής του Πελεγκρίνι και κατέγραψε την πρώτη της απώλεια στο Nations League, με το 2-2 κόντρα στο Βέλγιο στο «Ολίμπικο». Την ίδια ώρα, η Γαλλία κέρδιζε με άνεση το Ισραήλ στη Βουδαπέστη με 4-1, πλησιάζοντας την κορυφή.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ συνέχισε την εξαιρετική του φόρμα, σκοράροντας δύο γκολ στη νίκη της Νορβηγίας με 4-0 επί της Σλοβενίας, η οποία αγωνίστηκε με τους Τσέριν και Σπόραρ του Παναθηναϊκού, με τον δεύτερο να αντικαθίσταται στο 59′. Ο στράικερ της Σίτι έγινε ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία της Νορβηγίας με 34 γκολ, «καθαρίζοντας» το ματς στο 62ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Η Νορβηγία παρέμεινε αήττητη με 7 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την Αυστρία, η οποία σημείωσε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, επικρατώντας με 4-0 του Καζακστάν.