Ναν και Μπράουν «εκτέλεσαν» τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ

Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι «αιωνίων»! Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι από τον Ολυμπιακό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικράτησαν 78-71 στο ΣΕΦ. Ως αποτέλεσμα, παρέμειναν αήττητοι μετά από 4 αγωνιστικές της Basket League, υποχρεώνοντας τους «ερυθρόλευκους» στο πρώτο τους αρνητικό αποτέλεσμα.

Το σχήμα του Αταμάν με τρεις κοντούς λειτούργησε άψογα, καθώς κυρίως οι Ναν και Μπράουν διέλυσαν την αντίπαλη άμυνα. Οι «ερυθρόλευκοι», όταν είδαν τον αντίπαλο να αποκτά διαφορά, έπαιξαν νευρικά και βιαστικά, με αποτέλεσμα να μην διεκδικήσουν τη νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Φαλ να κυριαρχεί στην επίθεση, τόσο στο σκοράρισμα όσο και στη δημιουργία. Ωστόσο, το σχήμα του Αταμάν με τρεις κοντούς λειτούργησε πολύ καλά, καθώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πέντε εύστοχα σουτ μέσης και μακρινής απόστασης, καθώς και δύο αιφνιδιασμούς.

Έτσι, στο πρώτο τάιμ άουτ το σκορ ήταν 12-17 (6’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο στους 23 πόντους, αφού οι Μπράουν, Γκραντ και Ναν συνέχισαν να σκοράρουν, ενώ από την άλλη πλευρά οι Φουρνιέ και Βεζένκοβ βρήκαν τρόπο να κάνουν το ίδιο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν με τον Μιλουτίνοφ να «χτίσουν» μία διαφορά (26-23, 12’). Ωστόσο, ο Μήτογλου, ως «πεντάρι», έπαιξε με πρόσωπο στο καλάθι, σημειώνοντας 7 γρήγορους πόντους και διατηρώντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ (28-19, 14’). Τα τρίποντα έμπαιναν «βροχή» και οι άμυνες δυσκολεύονταν να αντιμετωπίσουν τόσο ταλέντο (36-35, 15’). Ο Παναθηναϊκός έγινε η πρώτη ομάδα που ξέφυγε με 2/2 τρίποντα (Οσμαν, Ναν) και 2/2 βολές του Σλούκα (36-46, 20’).

Ο Ολυμπιακός ήθελε να μπει πιο επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να μπει συγκεντρωμένος ώστε να αναχαιτίσει την αντίδραση των γηπεδούχων. Τα τρίποντα από τους Φουρνιέ και Βεζένκοβ απαντήθηκαν από τα καλάθια των Μπράουν και Λεσόρ (44-56, 25’) και η εικόνα δεν άλλαξε. Σε εκείνο το σημείο, ο Λεσόρ εκνευρίστηκε με το 3ο φάουλ που χρεώθηκε και ακολούθησε τεχνική ποινή στον Γάλλο και στον Αταμάν.

Ο Ολυμπιακός δεν εκμεταλλεύτηκε το επόμενο δίλεπτο και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορα την ηρεμία τους, με τον Ερνανγκόμεθ να κάνει το 50-61 (28’). Ένα τρίποντο του Γουόκαπ σε «νεκρό» χρόνο έκανε τους Πειραιώτες να αισθανθούν κάπως καλύτερα στο φινάλε της περιόδου (55-62, 30’).

Νωρίς στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έβγαλε άμυνες, αλλά ο Ντόρσεϊ βιαζόταν και έτσι ο Μπράουν με τον Ναν συνδέθηκαν με το καλάθι και σίγησαν το ΣΕΦ (55-69, 33’). Ο Μπαρτζώκας εμπιστεύτηκε πεντάδα με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Φουρνιέ, Βεζένκοβ και Ράιτ. Ωστόσο, το μόνο που κατάφερε η ομάδα του ήταν να μειώσει τη διαφορά στους 9 πόντους και τίποτα περισσότερο (67-76, 38’). Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 38-48, 55-62, 71-78