ρεαλ μπασκετ

«Απόδραση» από την Βαρκελώνη με Λαπροβίτολα για τη Ρεάλ

Η Ρεάλ  ήταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ, ωστόσο κινδύνεψε να χάσει ακόμη ένα «clasico». Όμως ο Νίκολας Λαπροβίτολα ήταν εκεί και της έδωσε τη νίκη μέσα στη Βαρκελώνη με 87-85.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Μαδριλένοι έφθασαν τις 14 συνεχόμενες νίκες στη Liga Endesa και ανέβηκαν στο 28-1, παραμένοντας στη κορυφή της κατάταξης. Τελευταία φορά που οι «μερένγκεες» ηττήθηκαν στο πρωτάθλημα ήταν στις 27 Δεκεμβρίου, στο παιχνίδι του πρώτου γύρου με την Μπαρτσελόνα.

Η Ρεάλ ήταν η απόλυτη κυρίαρχη στο μεγάλο ντέρμπι του ισπανικού μπάσκετ για 39 λεπτά, αφού σε κανένα σημείο του αγώνα μέχρι τότε δεν έχασε το προβάδισμα.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο έδειξαν να «καθαρίζουν» το παιχνίδι όταν στα 53'' πριν το τέλος πήγαν στο +9 (74-83), όμως οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Χίγκινς και Μίροτιτς προηγήθηκαν για πρώτη φορά (85-84) στα 10''.

Ωστόσο λογάριαζαν χωρίς τον Νίκολας Λαπροβίτολα. Ο Αργεντίνος ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στους Μαδριλένους, καθώς με καλάθι και φάουλ στα 4'' διαμόρφωσε το τελικό 87-85.

Εξαιρετικός για τους νικητές ήταν και ο 18χρονος, Τρίσταν Βούκτσεβιτς. Ο γιος του παλιού παίκτη του Ολυμπιακού έπαιξε 21 λεπτά, είχε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και έκανε τον προπονητή του, Πάμπλο Λάσο, να χαμογελάσει.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-42, 57-59, 85-87