ΤΣΣΚΑ Αρμάνι

Τεράστια νίκη για την Αρμάνι Μιλάνο με σούπερ Πάντερ!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέβιν Πάντερ, η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε 84-76 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας εκτός έδρας και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα της Euroleague.

Περίπου… τρία λεπτά αντιστάθηκε η ΤΣΣΚΑ στο πρώτο δεκάλεπτο της Αρμάνι, με το σκορ να είναι στο 4-5. Από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έκαναν … πάρτι, «σφίγγοντας» αμυντικά τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, ενώ με πλουραλισμό στην επίθεση έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, παίρνοντας το προβάδισμα με το εντυπωσιακό 10-30!

Με ηγέτη τον Τζέιμς, οι γηπεδούχοι έδειξαν… σφυγμό και μείωσαν αρχικά στο -11 (21-32). Από την πλευρά τους οι Ιταλοί είχαν χάσει εντελώς τον ρυθμό τους στην επίθεση, με τους Ρώσους να εκμεταλλεύονται τα επιθετικά τους ριμπάουντ και με πρωταγωνιστή τον Σενγκέλια να μπαίνουν για τα καλά στο ματς, πλησιάζοντας στο -5 (34-39), στο 18’. Όμως, στο τελευταίο δίλεπτο, ανέλαβε… δράση ο Πάντερ, ο οποίος με 8 δικούς του πόντους έστειλε την Αρμάνι στα αποδυτήρια με διαφορά 13 πόντων (34-47).

Μία άτυπη… μονομαχία ανάμεσα στον Τζέιμς και τον Πάντερ εκτυλίχθηκε στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου, με την Αρμάνι να διατηρεί σταθερά το προβάδισμά της (46-56), μέχρι το 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ιταλοί ήταν ασταμάτητοι έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο +15 (55-70).

Το καλάθι του Σιλντς έστειλε την Αρμάνι στο +17 (55-72) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, η ΤΣΣΚΑ απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 13-2 (68-74), μέχρι το 35’. Έκτοτε, άρχισαν τα μεγάλα σουτ εκατέρωθεν, με τον Πάντερ να παίρνει ξανά… μπρος (73-82) και να οδηγεί τους Ιταλούς στη νίκη με το τελικό 76-84.

Τα δεκάλεπτα: 10-30, 34-47, 55-70, 76-84