Άλμπα Βερολίνου

«Κατοστάρα» με σούπερ Γκιφάι για την Άλμπα Βερολίνου

Παρά το γεγονός ότι δεν ξεκίνησε καλά η Άλμπα Βερολίνου συνέτριψε με 100-80 τη Χίμκι εντός έδρας. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Νιλς Γκιφάι, ο οποίος πέτυχε  ρεκόρ καριέρας με 22 πόντους και 29 στο σύστημα αξιολόγησης.

Η Χίμκι μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με ένα σερί 10-0 σερί πήρε ένα καλό προβάδισμα. Οι Σίκμα και Λο αντέδρασαν από πλευράς Άλμπα και ήταν η σειρά τους με ένα σερί 17-7 να φέρουν το ματς στα ίσα (17-17). Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου η Χίμκι είχε το πάνω χέρι και με τους Βιάλτσεφ και Τίμα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 20-24.

Με τους Φοντέκιο, Λάμερς και Γκιφάι, η Άλμπα Βερολίνου προηγήθηκε με 7 πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (36-29), αφήνοντας πίσω το κακό της ξεκίνημα στην πρώτη περίοδο.

Οι Βιάλτσεφ και Σβεντ κρατούσαν τη Χίμκι κοντά στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι που πατούσαν καλύτερα και είχαν βρει ρυθμό, πήγαν στο ημίχρονο στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 50-44.

Στην τρίτη περίοδο οι Φοντέκιο, Σίκμα και Γκιφάι μπήκαν φορτσάτοι και η Άλμπα έκανε διψήφια τη διαφορά της (60-49). Η Χίμκι είχε εικόνα ασύνδετης ομάδας και αμυντικά αντιμετώπιζε αρκετά προβλήματα ειδικά στο μαρκάρισμα του Γκιφάι με αποτέλεσμα η Άλμπα να μην δυσκολευτεί να διατηρήσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (77-62).

Με τους Σίβα, Λάμερς και Σίκμα να αναλαμβάνουν και πάλι δράση οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο φαινόταν ακόμα πιο συγκεντρωμένοι φτάνοντας γρήγορα στο +16 (82-64).

Με τη συνεισφορά του Λο η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους τη στιγμή που ο Γκιφάι ήταν εκπληκτικός και με 20 πόντους και 4/4 τρίποντα έκανε ρεκόρ καριέρας με την Χίμκι να φαίνεται ανήμπορη να αντιδράσει.

Παρά την «ηρωική» προσπάθεια του Γιόνας Γερέμπκο να μειώσει για την Χίμκι, η ρώσικη ομάδα δεν μπόρεσε να αποφύγει την 8η της ήττα στη διοργάνωση με 100-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 50-44, 77-62, 100-80