Η Φιορεντίνα πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Μίλαν, που έχασε δύο πέναλτι

Σε ένα ματς με… τρία χαμένα πέναλτι, η Μίλαν είδε την Φιορεντίνα να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης, επικρατώντας με 2-1, στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 7ης αγωνιστικής της Serie A.

Αρχικά, ήταν οι «βιόλα» που απέτυχαν να ανοίξουν το σκορ από το σημείο του πέναλτι, όταν ο Μόιζε Κιν, στο 22ο λεπτό, δεν κατάφερε να νικήσει τον «πορτιέρε» των «ροσονέρι», Μάικ Μενιάν. Ωστόσο, ο Γιασίν Αντλί στο 35΄ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η Μίλαν είχε εν συνεχεία δύο ευκαιρίες να αλλάξει τα δεδομένα, με τον Γάλλο Τεό Ερναντέζ και τον Λονδρέζο Τάμι Έιμπραχαμ να αποτυγχάνουν με τη σειρά τους, στο 45+1΄ και στο 56΄ αντίστοιχα, σε πέναλτι. Στο 60ό λεπτό, ο Κρίστιαν Πούλισικ πέτυχε την ισοφάριση για τους «ροσονέρι».

Τη νίκη χάρισε στη Φιορεντίνα ο Γκούντμουντσον στο 73΄. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 86΄, όταν αποβλήθηκε ο Ραφαέλε Παλαντίνο, ενώ στο 90+6΄ την κόκκινη κάρτα είδε και ο Τεό Ερναντέζ από πλευράς φιλοξενούμενων.