Γκολ και θέαμα από Ίντερ και Γιουβέντους

Το σημερινό «Derby d’Italia» στο Μιλάνο μεταξύ της Ίντερ και της Γιουβέντους ήταν ένα από τα καλύτερα στην ιστορία του ιταλικού πρωταθλήματος, καθώς μετά από εκπληκτικό θέαμα, πολλά γκολ, δυνατές συγκινήσεις και συνεχείς ανατροπές, οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με το εντυπωσιακό 4-4, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στη Serie A, που θα μνημονεύεται για πολλά χρόνια από τους «τιφόζι».

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με πέναλτι του Ζιελίνσκι (14′), αλλά η ομάδα του Τορίνο κατάφερε να κάνει την ανατροπή με τους Βλάχοβιτς (20′) και Γουεά (26′). Στη συνέχεια, οι «νερατζούρι» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσαν την αντίπαλη άμυνα.

Ο Μκιταριάν ισοφάρισε με εντυπωσιακή προσπάθεια στο 35ο λεπτό, και δύο λεπτά αργότερα ο Ζιελίνσκι, ξανά από το σημείο του πέναλτι, έδωσε την πρωτοπορία στην ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι.

Στην επανάληψη, ο Ντούμφρις «έγραψε» το 4-2 (53′) και ενώ η Ίντερ ήταν κυρίαρχη στο γήπεδο, ο Γιλντίζ μείωσε στο 72′ και έβαλε ξανά στο ματς την ομάδα του Τιάγκο Μότα. Οι «μπιανκονέρι» συνέχισαν να πιέζουν και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης ξανά με τον Γιλντίζ δέκα λεπτά αργότερα.