Έβγαλε αντίδραση κόντρα στην ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε ψυχολογία μετά τις δύο σερί ήττες στην Ευρωλίγκα και την βρήκε κόντρα στην ΑΕΚ, την οποία νίκησε με σκορ 94-74 στο ΟΑΚΑ, διατηρώντας το αήττητό του στο πρωτάθλημα (3-0). Κάπως έτσι, οι πράσινοι θα πάνε… φορτσάτοι στην Πόλη για το ματς με την Φενέρ (25/10).

Μετά από ένα σχετικά ανταγωνιστικό πρώτο δεκάλεπτο (23-19), οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και «καθάρισαν» από νωρίς το παιχνίδι, αφού στο ημίχρονο το ταμπλό έγραφε 49-29.

Ο Εργκίν Αταμάν εκμεταλλεύτηκε το παιχνίδι για να δώσει χρόνο σε πολλούς παίκτες, όπως ο Κώστας Αντετοκούνμπο, που έκανε το φετινό του ντεμπούτο.

Το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστικό και το πράσινο προβάδισμα απλώς ανέβαινε, φτάνοντας μέχρι το +34 (72-38). Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τη «χαλάρωση» του Παναθηναϊκού για να ρίξει σε πιο νορμάλ επίπεδα τη διαφορά, όμως δεν διεκδίκησε επί της ουσίας κάτι από το παιχνίδι.

Οι Λορέντζο Μπράουν, Ματίας Λεσόρ, Μάριους Γκριγκόνις και Κέντρικ Ναν ξεχώρισαν επιθετικά για τους πράσινους, που παρατάχθηκαν χωρίς τους Κώστα Σλούκα (γόνατο), Δημήτρη Μωραΐτη (ώμος), Ομέρ Γιούρτσεβεν (εκτός εξάδας ξένων).

Από την Ένωση, ξεχώρισε με 16 πόντους ο Γκραντ Γκόλντεν, ενώ προσπάθησε με 14 ο Σι Τζέι Μπράις.