Euroleague: Ο Ερυθρός Αστέρας δυσκολεύτηκε κόντρα στην Παρί, αλλά πήρε τη νίκη

Η Παρί έβαλε δύσκολα στον Ερυθρό Αστέρα, αλλά η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν αυτή που σημείωσε το «διπλό» με 80-77.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, με τον Τζοέλ Μπολομπόι να του δίνει προβάδισμα 8 πόντων (4-12, 3′). Ωστόσο, η Παρί ισορρόπησε το ματς και έκλεισε την πρώτη περίοδο με ισχνό προβάδισμα (18-17, 10′).

Τα εννέα λάθη του Ερυθρού Αστέρα πριν από το ημίχρονο έδωσαν στους Γάλλους την ευκαιρία να αποκτήσουν «αέρα» 7 πόντων, παρά τη διψήφια εμφάνιση του Κάναν στο πρώτο 20λεπτο (10 πόντοι).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +12 με τις βολές του Κεβάριους Χέιζ (49-37, 23′), αλλά η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέτεινε. Οι Κάλινιτς, Νέντοβιτς και Μπολομπόι έφεραν τους ερυθρόλευκους στο -2 (53-51, 27′), συμβάλλοντας στην αντεπίθεση του Ερυθρού Αστέρα, που ισοφάρισε με καλάθι του Μίτροβιτς πριν την εκπνοή του δεκαλέπτου (58-58, 30′).

Ο Νέντοβιτς έδωσε το προβάδισμα στους Σέρβους (60-62, 31′) και ο ίδιος αύξησε τη διαφορά στο +4 με εύστοχο τρίποντο. Το θρίλερ καλά κρατούσε, με τον Χίφι να ευστοχεί σε τρίποντο (68-67, 35′) και τους Νέντοβιτς, Κάλινιτς και Μίτροβιτς να απαντούν για το 70-75 (37′).

Ο Τι Τζέι Σορτς κράτησε «ζωντανή» την Παρί με μεγάλο καλάθι και ένα λεπτό πριν από τη λήξη (74-77, 39′). Η τελευταία επίθεση ανήκε στον Ερυθρό Αστέρα, με τον Τι Τζέι Σορτς να κάνει φάουλ στον Κάναν, στέλνοντάς τον στις βολές με 3.9” για το τέλος. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε δύο βολές, ο Χίφι αστόχησε στο τελευταίο σουτ και ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε τη νίκη.