Euroleague: «Μαγική» ανατροπή της Ζαλγκίρις στο Μιλάνο, πήρε το «θρίλερ» η Μπάγερν

Την ανατροπή της χρονιάς έως τώρα στη Euroleague έκανε η Ζαλγκίρις (ρεκόρ 3-1), επικρατώντας της Αρμάνι στο Μιλάνο με 85-82 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου (66-48).

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς και πάτησαν γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, «απογειώνοντας» τη διαφορά πάνω από 20 πόντους. Διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο και κάπου εκεί πίστεψαν ότι το ματς είχε τελειώσει, χωρίς να λογαριάζουν όμως την αντίδραση της Ζαλγκίρις.

Οι Λιθουανοί έκαναν ένα «μαγικό» τελευταίο δεκάλεπτο, σημειώνοντας 37 πόντους ενώ δέχθηκαν μόλις 16, κάνοντας το μεγάλο comeback. Η Ζαλγκίρις μείωσε στα τρία λεπτά πριν το φινάλε στους 3 πόντους, μετά από τρία σερί τρίποντα από τους Ουλανόβας (2) και Φρανσίσκο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι άστοχοι και οι βολές των Μπουτκεβίτσιους και Γκεντράιτις ολοκλήρωσαν τη μεγάλη ανατροπή.

Με 21 πόντους (3/4 τρίποντα) ο Γκεντράιτις «υπέγραψε» τη μεγάλη νίκη της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Φρανσίσκο, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 49-31, 66-48, 82-85

Η Μπάγερν πήρε τη ματσάρα κόντρα στην Παρί

Αγώνα… NBA θύμισε η μονομαχία της Μπάγερν με την Παρί στο Μόναχο, με τους Βαυαρούς να επικρατούν εντέλει στο φινάλε με 109-107 έπειτα από απίστευτο «θρίλερ», που κρίθηκε απ’ το άστοχο σουτ του Σορτς από κοντά, τρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε μπροστά στον Μπούκερ.

Η Μπάγερν είχε ένα σταθερό προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους (54-47), έχοντας σε… διαστημική βραδιά τον Κάρσεν Έντουαρντς (32π., 6/8τρίπ.), τον Σαμπάζ Νέιπιερ (27π. (6/10τρίπ.) και τον Ντέβιν Μπούκερ (21π., 7ρ.) όμως η Παρί με μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση (Σορτς 22π., Γουάρντ 18π., Χίφι 16π., Μάλκολμ 15π.) είχε «απάντηση» σε κάθε προσπάθεια των Βαυαρών να ξεφύγουν.

Με ρεσιτάλ τριπόντων κι απ’ τις δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο, το σκορ ξεπέρασε τους 100 πόντους κι απ’ τους δύο, με την Παρί να μειώνει σε 108-107 με σουτ του Χίφι και να έχει την ευκαιρία για να «κλέψει» το παιχνίδι στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Σορτς ωστόσο, αστόχησε, ο Βόιτμαν έβαλε μία βολή στο ένα δέκατο του δευτερολέπτου και η Μπάγερν πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στην εφετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 54-47, 81-78, 109-10