Euroleague: Εμφατική νίκη για την Μπαρτσελόνα κόντρα στην Μονακό

Η εξαιρετική τρίτη περίοδος της Μπαρτσελόνα την οδήγησε σε μία άνετη νίκη επί της Μονακό στη Βαρκελώνη, για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 86-71 των Μονεγάσκων, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 2-1 και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην πρώτη εφετινή ευρωπαϊκή ήττα τους.

Οι Καταλανοί πάτησαν γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 24-15, και έγραψαν στο 30΄ το 71-54. Ο Μπριθουέλα ευστόχησε από τα 6,75 στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +20 (74-54), και όλα έδειχναν να οδηγούνται προς τη νίκη για τους Ισπανούς.

Ο Κέβιν Πάντερ με 21 πόντους ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της Μπαρτσελόνα, ενώ από την πλευρά της Μονακό, ξεχώρισε ο Έλι Οκόμπο με 13 πόντους, στη βραδιά που ο Μάικ Τζέιμς έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό (11 πόντοι με 1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 6/9 βολές).

Ο Σάσα Ομπράντοβιτς κράτησε στο παρκέ τον Γιώργο Παπαγιάννη για εννέα λεπτά, με τον Έλληνα σέντερ να μετράει 4 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 47-39, 71-54, 86-71