Eurocup Γυναικών: Δεύτερη ήττα για τον Παναθηναϊκό απέναντι στην Ανζέρ

Απότομη προσγείωση για τον Παναθηναϊκό μετά τη νίκη στο ντέρμπι «αιωνίων». Οι πράσινες δεν τα κατάφεραν κόντρα στην πανίσχυρη Ανζέρ και ηττήθηκαν με 75-86 στο κλειστό του Χολαργού, μένοντας χωρίς θετικό αποτέλεσμα μετά από δύο αγωνιστικές στο Eurocup Γυναικών.

H απουσία της Άννας-Νίκης Σταμολάμπρου, που χειρουργήθηκε στους κοιλιακούς και δεν αγωνίστηκε, πλήγωσε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έμεινε στις 17 ασίστ, αλλά είχε και 15 λάθη.

Το μόνο που μπορεί να κρατήσει ο Παναθηναϊκός από την αναμέτρηση είναι η πρώτη περίοδος, κατά την οποία ήταν καλύτερος και προηγήθηκε με σκορ 24-16, δείχνοντας ικανός να ανταγωνιστεί την πολύ δυνατή γαλλική ομάδα. Από εκεί και πέρα, η Ανζέρ έτρεξε ένα επιμέρους 23-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε ξανά μέχρι το φινάλε.

Κορυφαία από τις πράσινες ήταν η Λιζ Ντίξον με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ισάριθμους πόντους έβαλε η Λιλιάννα Καρακασίδου. Βοήθησε με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ η Τζάζμιν Τζόουνς, ενώ 11 πόντους είχε η Ιωάννα Χατζηλεοντή. Από τις νικήτριες, που είχαν 29 ασίστ στο παιχνίδι, ξεχώρισε με 15 πόντους η Άμεριστ Άλστον.