Εύκολη νίκη του Άρη επί της Καλλιθέας

Ο Άρης βρήκε απέναντί του την σκληροτράχηλη Καλλιθέα, που έπαιζε με 10 παίκτες από το 34΄. Παρόλα αυτά, κατάφερε να πάρει τη νίκη στο «Βικελίδης» (2-0) και να σκαρφαλώσει στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας να δει τι θα γίνει στο ΑΕΚ-ΠΑΟΚ.

Τα σουτ των Μορόν και Ντιαντί στο 10′ και 29′ αντίστοιχα δεν αιφνιδίασαν τον Μπερναμπέ, ο οποίος μπλόκαρε εύκολα και τις δύο φορές.

Η τύχη χαμογέλασε στην ομάδα του Άκη Μάντζιου στο 34′, όταν ο Πασαλίδης δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μορόν και αποβλήθηκε, αφήνοντας την ομάδα του νωρίς με 10 παίκτες.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για ανατροπή του Χουάνκαρ. Ωστόσο, μετά από παρέμβαση του VAR, ο ρέφερι ήλεγξε τη φάση στο μόνιτορ και ανακάλεσε την απόφασή του, καθώς είχε προηγηθεί χέρι του Ισπανού αμυντικού, με το σκορ να παραμένει 0-0.

Ο Άρης βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα από στημένη φάση. Ο Μπράμπετς, μετά από εκτέλεση κόρνερ, πήδηξε στον αέρα, πρόλαβε τους πάντες και με γυριστή κεφαλιά εκτέλεσε τον Μπερναμπέ. Η μπάλα βρήκε στο χέρι του τερματοφύλακα της Καλλιθέας, ο οποίος εκτινάχθηκε, κι έτσι πιστώθηκε ως αυτογκόλ.

Στο 88′, ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων και σφράγισε τη νίκη με 2-0. Ο Μορόν κουβάλησε την μπάλα και μοίρασε αριστερά στον Μάνου Γκαρθία, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Μπερναμπέ.

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μάγιο, Χουάνκαρ, Μόντσου, Σιφουέντες, Μανού, Μορόν, Σουλεϊμάνοφ, Ντιαντί

Καλλιθέα (Ντονάτι): Μπαραγκάν, Σοΐρι, Χάνουσεκ, Ισιμάτ, Πασαλίδης, Μότοκ, Μερκάτι, Ματίγια, Ντεμέτριους, Τζιάνι, Ουλντρίκις.