«Διπλό» και βήμα πρόκρισης επί της Βίσε ο Διομήδης Άργους

«Διπλό», με 26-21, πήρε στο Βέλγιο, επί της Βίσε ο Διομήδης Άργους στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, για τον δεύτερο γύρο του European Cup. Το αποτέλεσμα αυτό δίνει προβάδισμα πρόκρισης στον 3ο γύρο στην ελληνική ομάδα. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα υποδέχεται τη Βίσε, στη ρεβάνς, στις 26 Οκτωβρίου, στο κλειστό γυμναστήριο της Νέας Κίου.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Βίκτορ Ρενιέ με επτά τέρματα. Για τον Διομήδη Άργους έξι τέρματα σημείωσε ο Χαράλαμπος Τρούλος.

Ο Διομήδης μπήκε στον αγώνα ιδανικά και πήρε το προβάδισμα με τον Σάλεμ και τον Τσάκαλο. Η διαφορά έφτασε τα τρία τέρματα (2-5) με τον Τρούλο, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 6-6 με δύο διαδοχικά τέρματα του Μπουρζέ. Ο Διομήδης πήρε και πάλι διαφορά για το 6-9 με τον Τσάκαλο στο 16ο λεπτό του αγώνα. Η Βίσε μείωσε και πάλι στο γκολ, αλλά οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι για το 8-12 με τον Τρούλο στο 24ο λεπτό αγώνα. Ο Νοβέλις διαμόρφωσε το 10-13 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ρενιέ μείωσε κι άλλο για τη Βίσε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρος. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο ο Διομήδης πάτησε γκάζι και έφτασε τη διαφορά στα επτά τέρμα για το 11-18 με τον Τρούλο στο 37ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα (14-18) με τον Ουλς, αλλά ο Διομήδης προσπέρασε με 14-21 με τέρματα των Τσακουρίδη, Τσέλιου και Μάνθου. Η διαφορά έπεσε και πάλι στα δύο τέρματα (21-23) με τον Μπογιόν. Ωστόσο, η τελική ευθεία του αγώνα ανήκε στον Διομήδη που με γκολ των Αναστασίου, Σάλεμ και Τρούλου έκανε το 21-26 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.