Challenge Cup: Λύγισε από την Γαλατά ο ΑΟ Θήρας

Ο ΑΟ Θήρας πάλεψε στην Τουρκία απέναντι στην πανίσχυρη Γαλατασαράι, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 3-0. Στη Σαντορίνη θα προσπαθήσει για την ανατροπή προκειμένου να συνεχίσει στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Πλέον, η ομάδα της Σαντορίνης χρειάζεται στη ρεβάνς του ΔΑΠΠΟΣ νίκη με 3-0 ή 3-1 για να διεκδικήσει την απόλυτη ανατροπή στο χρυσό σετ. Αν η Γαλατά κερδίσει με οποιαδήποτε διαφορά ή χάσει με 3-2, τότε αυτή θα πάρει την πρόκριση.

Το πρώτο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στη Γαλατά, με τις Τουρκάλες να μην αφήνουν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στα κορίτσια του ΑΟ Θήρας, κάνοντάς το με χαρακτηριστική άνεση 1-0. Στο διάστημα αυτό, οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες σε επίθεση και μπλοκ, ενώ πίεσαν και στο σερβίς, με τις νησιώτισσες να μην μπορούν σε κανένα σημείο να τις κοιτάξουν στα μάτια, κάτι που αποτυπώνεται και από το 25-14.

Στο δεύτερο σετ, ο ΑΟ Θήρας εμφανίστηκε μεταμορφωμένος προς το καλύτερο. Τα κορίτσια του Φρέσκι δεν άφησαν τις αντιπάλους τους να αποκτήσουν διαφορά, φτάνοντας να είναι ένα μόλις πόντο πίσω στο 16 (16-15). Στο σημείο αυτό, όμως, η Γαλατά ξέφυγε εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων, κάνοντας το 25-20.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, οι Τουρκάλες, έχοντας ήδη κάνει το 2-0, έπαιξαν ακόμα πιο απελευθερωμένα. Οι παίκτριες του ΑΟ Θήρας φάνηκαν να έχουν μείνει πίσω από την προσπάθεια του δεύτερου σετ, όπου και πάλεψαν όσο μπορούσαν, με το 25-16 να αποτυπώνει την άνετη νίκη των γηπεδούχων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Γκιγιέρμο Ναράνχο): Αϊντίν 12 (10/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Μπονγκαέρτς 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Τίμερμαν 13 (9/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ακιόλ 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Καρουτάσου 16 (10/27 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Καλαντάτζε 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. – 54% άριστες) / Γιατγκίν (λ, 69% υπ. – 19% άριστες).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Μπέτσεβα 6 (6/18 επ., 35% υπ. – 24% άριστες), Μιχάλιεβιτς 2 (2/23 επ.), Μόσερ 8 (5/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. – 6% άριστες), Όγκομς 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου, Παπαγεωργίου 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 45% υπ. – 18% άριστες), Αγγελοπούλου 1 (1 άσσος), Δημητριάδη