παοκ βολει

Λιγκ Καπ Βόλεϊ: Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» εύκολα τον Ηρακλή

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 του Ηρακλή στο ντέρμπι του Λιγκ Καπ βόλεϊ. Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και το 10-10. Εκεί ο «Δικέφαλος του Βορρά»  ανέβασε την απόδοση του, παίρνοντας μία διαφορά τριών πόντων με 14-11. Στα τέλη του σετ ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά πέντε πόντων 20-15, η οποία ήταν και κομβική, αφού οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν. Έτσι, οι «ασπρόμαυροι» έκαναν εύκολα το 1-0 με 25-20.

Τα ίδια έγιναν στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, καθώς οι πρώτοι πόντοι ήταν μοιρασμένοι, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 9-9. Ίδιο ήταν το «έργο» και μέχρι τα μέσα του δεύτερου σετ με το σκορ να είναι 16-16.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 3-0 παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα με 19-16. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν, με το δεύτερο σετ να καταλήγει και πάλι στον ΠΑΟΚ, με τους «ασπρόμαυρους» να κάνουν το 2-0 με 25-20.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που πήρε από νωρίς μία διαφορά ασφαλείας τριών πόντων με 8-5. Τα πράγματα ισορρόπησαν στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες, 11-11. Στη συνέχεια ο «Δικέφαλος του Βορρά» πάτησε... γκάζι, εκτοξεύοντας την διαφορά στους έξι σε κομβικό σημείο του αγώνα, 20-14. Ο Ηρακλής  δεν κατάφερε να επιστρέψει, με το τρίτο σετ να καταλήγει και εκείνο στον ΠΑΟΚ με 25-18.

Τα σετ: 25-20, 25-20, 25-18