BCL: Ο Κολοσσός έζησε το όνειρο, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην Τενερίφη

Το ανακαινισμένο κλειστό της Ρόδου υποδέχθηκε το βράδυ της Τετάρτης (16/10) τον πρώτο εντός έδρας ευρωπαϊκό αγώνα στην ιστορία του Κολοσσού, ο κόσμος υποστήριξε την προσπάθεια της ομάδας, όμως οι νησιώτες ηττήθηκαν με 47-71 από την Τενερίφη στη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Οι Ισπανοί επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά και πήραν με άνεση το αποτέλεσμα, καθώς η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη, ο Γκιόργκι Σερμαντίνι δεν είχε αντίπαλο στην ρακέτα και οι γύρω του τον υποστήριξαν για το 2/2 στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης.

Ο Γεωργιανός σέντερ έκλεισε το ματς με 17 πόντους από 8/9 δίποντα και 1/2 βολές σε 20:49 λεπτά, για να πάρει καθαρά και χωρίς συναγωνισμό το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης.

Ο Κολοσσός, από την άλλη, έκανε την προσπάθειά του στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά το πολύ κακό του δεύτερο έκρινε τη βραδιά. Γκάουντλοκ – Οκόρο ήταν οι δύο που πίεσαν περισσότερο την άμυνα της Τενερίφης, χωρίς όμως να την προβληματίσουν πραγματικά. Με λίγη δημιουργία και με τον Λόντον Περάντες και πάλι εκτός, οι Ροδίτες δεν μπορούσαν κάτι περισσότερο.

Με 34.4% έκλεισε το ματς στο δίποντο ο Κολοσσός, που μοίρασε μόλις οκτώ ασίστ και έκανε 17 λάθη. 7-18 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 7-6 οι πόντοι στον αιφνιδισμό, 3-6 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες, 22-32 οι πόντοι στη ρακέτα, 27-41 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς.