Basket League: Άντεξε στην αντεπίθεση του Περιστερίου και πήρε το διπλό ο ΠΑΟΚ

Νικηφόρα πρεμιέρα για τον ΠΑΟΚ στην Basket League, καθώς πέρασε από την έδρα του Περιστερίου με 80-72. Μεγάλο ματς από Κρούζερ, Μπάρτλεϊ και Χέντερσον. Η ομάδα του Λιμνιάτη επέστρεψε από το -16, ωστόσο εκείνη του Καντσελιέρι άντεξε και πήρε τη νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του ματς, με το Περιστέρι να έχει ένα ισχνό προβάδισμα (20-18 στο 10′). Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές στην δεύτερη περίοδο και με “όπλο” το σουτ πίσω από τα 6μ75 (7/12 τρίποντα), αλλά και την εμφάνιση του Κρούζερ, πήγε στην ανάπαυλα στο +9 (37-46).

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ πάτησε το… γκάζι και έφτασε σε διαφορά 16 πόντων (53-69), θέτοντας βάσεις νίκης. Το Περιστέρι ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ένα επιμέρους 13-2 στο τέταρτο δεκάλεπτο ξαναμπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση του ματς (68-71). Η ομάδα του Καντσελιέρι ωστόσο έδειξε χαρακτήρα και πήρε τελικώς τη νίκη με 80-72.