«Άσφαιρη» σε τρία σερί εκτός έδρας ματς η ΑΕΚ

Τι κι αν έχει ένα από τα πιο ποιοτικά ρόστερ της ιστορίας της και σίγουρα αυτό με το μεγαλύτερο βάθος; Η ΑΕΚ «παραπατά» στο πρωτάθλημα και αυτό πιστοποιήθηκε από τη χθεσινή ήττα με 1-0 από τον Πανσερραϊκό.

Η Ένωση, μάλιστα, συμπλήρωσε τρία σερί παιχνίδια εκτός έδρας παιχνίδια που όχι απλώς δεν έχει πάρει νίκη παρά μόνο έναν βαθμό, αλλά δεν έχει καταφέρει να πετύχει ούτε ένα γκολ.

Η αρχή έγινε στις 22 Σεπτεμβρίου και το 0-0 με την Καλλιθέα στη Λεωφόρο για την 5η αγωνιστική της Super League 1, ενώ ακολούθησαν στις 5 και στις 26 Οκτωβρίου οι ήττες σε Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό και χθες στις Σέρρες αντίστοιχα, με το ίδιο σκορ (1-0).

Αξίζει να σημειωθεί πως τρία εκτός έδρας παιχνίδια χωρίς γκολ είχε την περασμένη περίοδο η ΑΕΚ συνολικά σε όλη τη σεζόν: το 1-0 από την Αντβέρπ στα πλέι οφ του Champions League στις 22 Αυγούστου του 2023, το 2-0 από τον ΟΦΗ για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος στις 2 Οκτωβρίου του 2023 και το 2-0 από τον Ολυμπιακό στην 9η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League 1 στις 15 Μαΐου του 2024.

Για να βρούμε ανάλογο σερί εκτός έδρας αγώνων χωρίς γκολ για την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, θα πρέπει να γυρίσουμε στην περίοδο 2015-16, όταν η Ένωση από τις 7 Μαρτίου ως τις 17 Απριλίου είχε τέσσερα παιχνίδια «άσφαιρη»: με Αστέρα (0-0), Παναιτωλικό (1-0), Καλλονή (0-0) και Λεβαδειακό (3-0).