Απίθανος Παναιτωλικός, «έσπασε» το αήττητο της ΑΕΚ με τεράστια νίκη

Ο Παναιτωλικός έβαλε «φρένο» στην ΑΕΚ στο Αγρίνιο. Η εκπληκτική ομάδα του Γιάννη Πετράκη, με «χρυσό» σκόρερ τον Μιγκέλ Λουίς στο 73′, υποχρέωσε την Ένωση στην πρώτη φετινή της ήττα με 1-0.

Ο Παναιτωλικός απέδειξε ότι το «διπλό» απέναντι στον ΟΦΗ δεν ήταν τυχαίο, ενώ το 0-0 με τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκης» επιβεβαίωσε τη δυναμική της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα, ανεξαρτήτως αντιπάλου.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο 45λεπτο, προσπαθώντας να βρει διαδρόμους για να σκοράρει, είτε από τα πλάγια είτε από τον άξονα. Είχε κάποιες ευκαιρίες, αλλά το γκολ δεν ήρθε. Η πιο «καθαρή» φάση για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα σημειώθηκε στο 9ο λεπτό, όταν ο Πινέδα, «φάτσα» με την εστία, αστόχησε. Ο Πιερό στο 17′ και πάλι ο Πινέδα στο 32′ βρέθηκαν με καλές προϋποθέσεις στην περιοχή του Παναιτωλικού, αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Τσάβες. Το ίδιο συνέβη και στο 43′, με τον Παντελάκη να βάζει την τελευταία στιγμή την κόντρα στο σουτ του Ρότα, στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Η φάση που σίγουρα θα συζητηθεί σημειώθηκε στο 26′. Ο Περέιρα βρέθηκε στη μικρή περιοχή έτοιμος να σκοράρει και στην προσπάθειά του να περάσει τον Τσάβες, έπεσε στο χορτάρι από μαρκάρισμα του γκολκίπερ των γηπεδούχων. Ο διαιτητής Πουλικίδης, που βρισκόταν κοντά στη φάση, έδειξε «παίζετε». Οι παίκτες και ο πάγκος της ΑΕΚ ζήτησαν επίμονα πέναλτι, όπως φάνηκε με «γυμνό μάτι». Η φάση ελέγχθηκε από το VAR, που απεφάνθη ότι δεν υπήρχε παράβαση και το ματς συνεχίστηκε κανονικά.

Το ημίχρονο έκλεισε με μία ξαφνική αντεπίθεση του Παναιτωλικού, με τον Ντίας να μπαίνει στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Με τη σπουδαία επέμβαση του Στρακόσα στο βολέ του Λομόνακο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο (48′), ενώ τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ «απάντησε» με το χαμηλό σουτ του Πινέδα, που έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσάβες (κόρνερ).

Απίθανη ευκαιρία έχασε ο Πιερό στο 62′ για να βάλει μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ. Το σουτ του Κοϊτά από πλάγια κατέληξε σε ιδανική ασίστ για τον φορ από την Αϊτή, αλλά η προβολή του έμοιαζε περισσότερο με απόκρουση, καθώς αστόχησε απελπιστικά εξ επαφής! Στο 70′, ο Στάγιτς με σωτήρια προβολή δεν επέτρεψε στον Λιούμπιτσιτς να σκοράρει από το πέναλτι.

Ενώ η ΑΕΚ «έψαχνε» το γκολ, στο 73′, με τον Βίντα εκτός για να του παρασχεθούν πρώτες βοήθειες, ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με το καταπληκτικό τελείωμα του Λουίς από την ασίστ του Μαυρία (1-0). Η ΑΕΚ πίεσε για την ισοφάριση, αφήνοντας κενούς χώρους στην άμυνά της, και στο 87′ λίγο έλλειψε να το πληρώσει, με τον Στρακόσα να κάνει σωτήρια επέμβαση στο σουτ του Μάϊντεβατς.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας (90’+1 Μπακάκης), Νικολάου (59′ Λουίς), Πέρες, Λιάβας, Μπουζούκης (58′ Ρόα), Ντίας (71′ Μπελεβώνης), Λομόνακο (71′ Μαϊντεβατς)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Ρότα (75′ Αμραμπατ), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος (75′ Χατζισαφί), Σιμάνσκι (65′ Λιούμπιτσιτς), Περέιρα, Κοϊτά, Ελίασον (65′ Γκαρσία), Πινέδα (75′ Γκατσίνοβιτς), Πιερό