Άφησε βαθμούς στη Βοσνία ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα του στο Conference League

Μία μεγάλη ευκαιρία να ξεκινήσει νικηφόρα την παρουσία του στη League Phase του Conference, πέταξε ο Παναθηναϊκός απόψε στη Βοσνία μένοντας στο 1-1 με τη Μπόρατς. Μπάνια Λούκα.

Οι πράσινοι ήταν ανώτεροι από τους πρωταθλητές Βοσνίας αλλά σπατάλησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και δεν κατάφεραν να νικήσουν μία υποδεέστερη ομάδα. Μέσα σε όλα, είχε και μία απίθανη διαιτησία, με τον Αζέρο ρέφερι, που δεν του έδωσε πέναλτι και επέτρεψε τα σκληρά, πολλές φορές αντιαθλητικά μαρκαρίσματα των γηπεδούχων.

Ο Ντιέγκο Αλόνσο προέβη σε εκτεταμένο ροτέισον ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό πραγματοποιώντας έξι αλλαγές στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού σε σχέση με το ματς με την ΑΕΚ, δίνοντας για πρώτη φορά φέτος φανέλα βασικού στον Σπόραρ και τοποθετώντας -επίσης για πρώτη φορά- δίδυμο Μαξίμοβιτς με Τσέριν στον άξονα της μεσαίας γραμμής με τον Μπακασέτα σε πιο ελεύθερο ρόλο μπροστά τους.

Ο Σλοβένος είχε εμφανές πρόβλημα αγωνιστικού ρυθμού και δεν κατάφερε να μπει στο πνεύμα του αγώνα, αλλά η τριπλέτα στη μεσαία γραμμή λειτούργησε αρκετά καλά, έχοντας και τη βοήθεια του Τζούρισιτς από αριστερά που είχε κέφια και έβγαζε ωραίες συνεργασίες με τον Μλαντένοβιτς.

Σε μία απ’ αυτές, αρκετά νωρίς στο ματς (11’) ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ (0-1), με ένα πανέμορφο γκολ από πλευράς συνεργασίας. Οι δύο Σέρβοι, Τζούρισιτς-Μλαντένοβιτς, συνεργάστηκαν υπέροχα, ο τελευταίος έβγαλε ιδανική σέντρα προς τον Μπακασέτα, ο οποίος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σισκόφκι κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας το τριφύλλι μπροστά στο σκορ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπακασέτας έβγαλε τον Σπόραρ τετ α τετ αλλά αυτός πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα, σε μία μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο τέρμα από τους πράσινους, που έφτασαν κοντά στο γκολ και στο 43’ μετά από φάση διαρκείας που ελέγχθηκε από τον VAR για χέρι-πέναλτι του Βούκσεβιτς.

Ο Μπακασέτας εκτέλεσε κόρνερ, ο Μαξίμοβιτς σούταρε πάνω στον Βούκσεβιτς και κατόπιν ο Πελίστρι δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα, ενώ το νέο σουτ του Μαξίμοβιτς κόντραρε ξανά!

Οι πρωταθλητές Βοσνίας προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά με εξαίρεση ένα καλοχτυπημένο φάουλ του Ντεσπότοβιτς που έφυγε άουτ, αρκέστηκαν σε μακρινά σουτ που δεν ανησύχησαν τον Ντραγκόφσκι. Ετσι, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα των ημιχρόνων με τον Παναθηναϊκό να προηγείται δίκαια με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπόρατς ισοφάρισε στην πρώτη της επίσκεψη στην άμυνα του Παναθηναϊκού, από στατική φάση. Ο Ερέρα εκτέλεσε φάουλ από πλάγια αριστερά κι ο Ντεσπότοβιτς με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1 (50’).

Δύο λεπτά αργότερα ο Ντραγκόφσκι απογειώθηκε για να αποκρούσει το σουτ του Ερέρα που πήγαινε στο «παραθυράκι».

Ο Παναθηναϊκός στο 62’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπακασέτα να δίνει ωραία στον Τζούρισιτς κι αυτός να στρώνει τη μπάλα υπέροχα στον Μαξίμοβιτς, που όμως πλάσαρε από το πέναλτι ελάχιστα εκατοστά δίπλα απ’ το δοκάρι.

Τρία λεπτά μετά ο Αλόνσο έριξε στη μάχη τους Τετέ και Ουναϊ και στο καπάκι τον Ιωαννίδη, ο οποίος στο αμέσως επόμενο λεπτό βρήκε τετ α τετ με τον Σισκόφσκι από κάθετη του Ουναϊ, αλλά πλάσαρε πάνω του (70’).

Δύο λεπτά μετά ο Τετέ με «κεραυνό» τράνταξε το κάθετο δοκάρι (72’), στο 85’ ο Μλαντένοβιτς δεν κατάφερε να σκοράρει από ωραία κάθετη του Τετέ και στο 90+1’ ο Ιωαννίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.