Nations League: Καθάρισε για την Αγγλία ο Κέιν

Στην βραδιά του δεν γινόταν να μη λάμψει! Ο Χάρι Κέιν, στην 100ή συμμετοχή του με την Εθνική Αγγλίας, με δυο γκολάρες καθάρισε… μόνος του τη Φινλανδία, οδηγώντας τα «τρία λιοντάρια» στη νίκη με 2-0 για το 2/2 στον 2ο όμιλο του League B του Nations League.

Η Αγγλία, παρότι έφτασε την κατοχή μπάλας στο 80% και είχε 7-2 τελικές, τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, που έκλεισε χωρίς σκορ, με τον Κέιν, όμως, να παίρνει τ’ όπλο του στο δεύτερο.

Στο 58ο λεπτό και ενώ είχε απειλήσει ένα λεπτό νωρίτερα, ο επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου με υπέροχη ενέργεια και σουτ-κεραυνό έκανε το 1-0. Από εκεί και πέρα όλα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Λι Κάρσλεϊ δεν επαναπαύτηκε στο γκολ που βρήκε με τον αρχηγό της και συνέχισε στο ίδιο τέμπο.

Στο 76′, τελικά, ο Μαντουέκε, στο ντεμπούτο του, «έσπασε» την μπάλα στο ύψος του πέναλτι για τον αρχηγό και από εκεί ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Εθνικής Αγγλίας είχε εύκολο έργο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 και φτάνοντας τα 68 γκολ με το εθνόσημο.