MotoGP – Μιζάνο: O Μπανάια «διέλυσε» το ρεκόρ πίστας και πήρε την pole position (ΦΩΤΟ)

H μάχη για την pole position στο Grand Prix Αγίου Μαρίνου του MotoGP είχε για πρωταγωνιστή τον παγκόσμιο πρωταθλητή Πέκο Μπανάια. Ο Ιταλός αναβάτης της Ducati έκανε εκπληκτική εμφάνιση και κατέκτησε τη δεύτερη φετινή pole position, και μάλιστα με νέο ρεκόρ πίστας.

Ο Μπανάια σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 1:30,304 και ήταν σε ένα διαφορετικό επίπεδο από τον ανταγωνισμό. Η διαφορά του από τον δεύτερο Φράνκο Μορμπιντέλι ήταν στα 0,285 δλ, με τον Ιταλό να παίρνει το καλύτερο αποτέλεσμά του μετά από 3 χρόνια. Στην 3η θέση βρέθηκε ο Μάρκο Μπετζέκι της VR46, ο οποίος σημείωσε επίσης μια τρομερή επίδοση.

Από την 4η θέση θα εκκινήσει ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Χόρχε Μαρτίν τους δύο αγώνες που ακολουθούν. Ο νικητής του Αραγκόν, Μαρκ Μάρκεθ θα είναι 9ος έπειτα από πτώση που είχε στη στροφή 15.