Live: ΑΕΚ – ΟΦΗ 3-0 (τελικό)

Λήξη του αγώνα. Η ΑΕΚ επικρατεί 3-0, με τον Σταύρο Πήλιο να αναδεικνύεται MVP.

93′: Κίτρινη στον Μουκουντί για φάουλ στον Ισέκα.

84′: Υπέροχη έμπνευση του Λαμέλα με πάσα με το εξωτερικό προς τον Σιμάνσκι, που όμως ανακόπηκε σε κόρνερ.

83′: ΓΚΟΛ η ΑΕΚ. Ο Μάνταλος άλλαξε ωραία το παιχνίδι στα αριστερά, ο Πήλιος έκανε το γύρισμα στον Τσούμπερ και αυτός με πλασέ στην κίνηση έκανε το 3-0.

81′: Αλλαγές και για τον ΟΦΗ. Ο Γιουνγκ αντί του Χατζηθεοδωρίδη και ο Κουτεντάκης αντί του Γκαγέγος.

80′: Περέιρα και Μάνταλος αντί Λιούμπισιτς και Κοϊτά

78′: Κίτρινη στον Λαμέλα για μαρκάρισμα στον Χατζηθεοδωρίδη.

73′: Ο Στρακόσια αποκρούει εντυπωσιακά την προβολή του Ισέκα από σέντρα του Χιμένεθ, ωστόσο η φάση ορθώς δεν καταγράφεται καθώς ο φο του ΟΦΗ ήταν οφσάιντ.

66′: Τρεις αλλαγές για την ΑΕΚ. Μέσα οι Λαμέλα, Οντουμπάτζο και Τσοέμπερ, έξω οι Πινέδα, Γκαρσία και Ρότα.

63′: Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, Χιμένεθ αντί Καραχάλιου. Και καπάκι τρίτη αλλαγή, έξω ο Ριέρα, μέσα ο Αμπάντα.

58′: Ζαλισμένος ο Λιούμπισιτς από μια σύγκρουση στον αέρα, δέχεται τις πρώτες βοήθειες. Έχει ματώσει στο χείλος. Συνεχίζει ο παίκτης της ΑΕΚ.

56′: Πρώτη καλή φάση του ΟΦΗ στο ματς. Ο Ριέρε έκανε το γύρισμα μέσα από την περιοχή, ο Αποστολάκης έκανε την προβολή, αλλά ο Στρακόσα απέκρουσε σε κόρνερ.

55′: Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Αποστολάκης αντί του Νους.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος ημιχρόνου.

43′: Νέα καλή φάση της ΑΕΚ. Ο Άμραμπατ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Λιούμπισιτς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

40′: Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Κάθετη του Κοϊτά στον Πινέδα, αλλά το διαγώνιο σουτ του σταματά πάνω στον Λαμπρόπουλο που παραχωρεί κόρνερ.

36′: Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία για ένα άσχημο τάκλιν. Πήγε να προλάβει την μπάλα μετά από δική του ντρίμπλα και ξάπλωσε τον Μπρεσάν.

32′: Καλή φάση για την ΑΕΚ, γύρισμα του Άμραμπατ από τα δεξιά, η άμυνα δεν απομακρύνει αλλά ο Λιούμπισιτς βρέθηκε λίγο πιο μπροστά από την μπάλα και δεν μπόρεσε να τελειώσει την ευκαιρία.

28′: Κίτρινη κάρτα στον Γκονθάλεθ για μαρκάρισμα από πίσω στον Κοϊτά.

20′: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τους γηπεδούχους να φεύγουν εξαιρετικά στην κόντρα, τον Γκαρσία να κάνει την σέντρα στον Πινέδα και τον Μεξικανό με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

14′: ΓΚΟΛ η ΑΕΚ. Καταπληκτική μπαλιά του Σιμάνσκι στην πλάτη της άμυνας, ο Πήλιος έκανε άριστο κατέβασμα, απέφυγε τον Μπρεσάν και τελείωε τη φάση για το 2-0, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ.

13′: Ωραία ενέργεια του Πινέδα, παίρνει την μπάλα ο Γκαρσία και ξεμαρκάρεται, αλλά δεν έχει καλή ισορροπία στο σώμα και το σουτ του καταλήγει άουτ. Τρίτη τελική από τον Λιβάι στο ματς.

11′: ΓΚΟΛ η ΑΕΚ. Εξαιρετικός συνδυασμός των παικτών της ΑΕΚ, ο Άμραμπατ βγαίνει μόνος από τα δεξιά και κάνει σέντρα ακριβείας στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Λιβάι Γκαρσία με ωραία κεφαλιά ανοίγει το σκορ.

Η ΑΕΚ πιέζει ψηλά από το πρώτο λεπτό.

5′: Πρώτη τελική στο ματς με τον Λιβάι Γκαρσία να κάνει το πλασέ και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Άρχισε το ματς.

Διαιτητής: Σπύρος Ζαμπαλάς

Βοηθοί: Θ. Κόλλιας, Κ. Λιόντος

Τέταρτος: Κ. Τσετσίλας

VAR: Στ. Κουμπαράκης (Κ. Τριανταφύλλου)

Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον ΟΦΗ στην άδεια από κόσμο «Opap Arena», στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι ενδεκάδες

ΑΕΚ (4-2-3-1): Στρακόσια-Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Πήλιος-Σιμάνσκι, Πινέδα, Λιούμπισιτς, Άμραμπατ, Κοϊτά-Γκαρσία.

ΟΦΗ (4-2-3-1): Χριστογεώργος-Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Γκονθάλεθ, Χατζηθεοδωρίδης-Καραχάλιος, Γκαγέγος-Μπάκιτς, Ριέτρα, Νους-Ισέκα.