Λεβαδειακός και Καλλιθέα κόλλησαν στο μηδεν

Λευκή ισοπαλία στη Λιβαδειά μεταξύ του Λεβαδειακού και της Καλλιθέας, των δύο ομάδων που προβιβάστηκαν από τη Super League 2 την περσινή σεζόν, με αποτέλεσμα να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό στη Super League.

Ο Λεβαδειακός είχε την καλύτερη στιγμή του στο παιχνίδι με τον αρχηγό, Τριαντάφυλλο Τσάπρα που βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπαραγκάν, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την τελευταία φάση του αγώνα σε μαρκάρισμα του Παπαδόπουλου στον Τζιάνι, αλλά ο διαιτητής και ο VAR συμφώνησαν ότι δεν υπάρχει κάτι στο ματς.

Έπειτα από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, που είχε αρκετά φάουλ, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν, ωστόσο βοηθός και VAR συμφώνησαν πως ο Ρόμπερτς Ουλντρίκις (14’) ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Υποψία ευκαιρίας για τους Βοιωτούς καταγράφηκε στο 26’, με τον Τζάλοου Λαμαράνα να κλέβει την μπάλα από τον Τριαντάφυλλο Πασαλίδη, αλλά η σέντρα-σουτ που επιχείρησε δεν είχε αποδέκτη.

Ακολούθησε επτά λεπτά αργότερα το δυνατό, αλλά άστοχο σουτ του Γιάννη Κωστή κι αυτό του Μαξιμιλιάνο Μορέιρα στο 43’ στο οποίο έβαλε έγκαιρα την κόντρα ο Τζόσουα Μεχίας, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το κοντέρ να γράφει έξι τελικές για τον Λεβαδειακό και μηδέν για την Καλλιθέα.

Ίδιο κι απαράλλαχτο το σκηνικό στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν για πρώτη φορά στο 55’ με το άστοχο φάουλ του Χαβιέ Ματίγια.

Στο 65’ ο Μπαραγκάν ήταν στο σωστό σημείο για να μπλοκάρει και την αδύναμη κεφαλιά του Φαμπρίτσιο Πεντρόζο, έπειτα από τη σέντρα του Γιάννη Γιαννιώτα.

Μετά το cooling break ο ρυθμός έπεσε εκ νέου ενώ αυξήθηκαν τα νεύρα, με αποτέλεσμα ο Παναγιώτης-Ραφαήλ Τσιάρας να δείξει τέσσερις κίτρινες κάρτες μέσα σε τρία λεπτά (73’-75’[[).

Οι γηπεδούχοι, πάντως, άγγιξαν το γκολ στο 78’, αλλά το σουτ του Τριαντάφυλλου Τσάπρα από πλάγια θέση σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπαραγκάν. Οι δυο τους πρωταγωνίστησαν και στη φάση του 82ου λεπτού, με τον 31χρονο Ισπανό τερματοφύλακα να αποκρούει με τις γροθιές το φάουλ του Έλληνα αμυντικού.

Στις καθυστερήσεις οι Αθηναίοι κέρδισαν στημένες φάσεις ωστόσο δεν αξιοποίησαν κάποια από αυτές, με συνέπεια το 0-0 να μείνει φυσιολογικά ως το τέλος, με τον Μάσιμο Ντονάτι να κάνει μάλλον πετυχημένο ντεμπούτο στους πάγκους και τον Παπαδόπουλο να τα βάζει με την τύχη του για τις χαμένες ευκαιρίες των παικτών του στο δεύτερο μέρος.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λεβαδειακός: Γκροφ, Βήχος, Τσάπρας, Παπαδόπουλος, Μορέιρα, Μεχία, Κωστή, Λαμαράνα, Πεντρόσο, Κάσσος, Όζμπολτ.

Καλλιθέα: Μπαραγκάν, Μεχίας, Ισιμάτ-Μιρίν, Πασαλίδης, Μοτόκ, Μανθάτης, Σαμπά, Μερκάτι, Σοίρι, Μουτίνιο, Ουλντρίκις.