Live Streaming (Ολυμπιακοί Αγώνες, Μπάσκετ): Αυστραλία-Ελλάδα 71 – 77 (τελικό)

Τέλος του αγώνα. Η Ελλάδα νίκησε με 77-71.

Ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος.

Τέλος 3ου δεκαλέπτου: Αυστραλία-Ελλάδα 52-60.

Άρχισε η τρίτη περίοδος. Καλάθης, Γουόκαπ, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου στο παρκέ για την Εθνική.

Τα στατιστικά του 1ου μέρους: Η Αυστραλία έκλεισε το πρώτο μέρος με 9/23 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 6/2 βολές, 17 ριμπάουντ (11-6), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη, 10 φάουλ και τους Μιλς – Λάνταλ στους 8 πόντους. Η Ελλάδα έχει 16/21 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 6/10 βολές, 27 ριμπάουντ (20-7), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 8 λάθη, 12 φάουλ και τον Αντετοκούνμπο στους 15 πόντους.

Τέλος ημιχρόνου: Αυστραλία-Ελλάδα 36-53.

Άρχισε η δεύτερη περίοδος.

Τα στατιστικά του 1ου δεκαλέπτου: Η Αυστραλία έκλεισε την περίοδο με 5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/10 βολές, 10 ριμπάουντ (6-4), 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη, 5 φάουλ και τον Μιλς στους 8 πόντους. Η Ελλάδα έχει 6/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ (7-3), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 3 λάθη, 6 φάουλ και τους Γουόκαπ – Αντετοκούνμπο στους 8 πόντους.

Τέλος πρώτης περιόδου: Αυστραλία-Ελλάδα 24-25

Τζάμπολ στο ματς. Καλάθης, Γουόκαπ, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο, Παπαγιάννης οι πρώτοι πέντε για την Ελλάδα. Γκίντι, Μιλς, Ντάνιελς, Κέι, Λάνταλ οι πρώτοι πέντε για την Αυστραλία.

Η Εθνική θέλει νίκη με μισό πόντο και νίκη της Ισπανίας επί του Καναδά για να τερματίσει τρίτη. Με +3 και νίκη του Καναδά θα είναι και πάλι τρίτη. Με +10 και νίκη του Καναδά επί της Ισπανίας θα είναι δεύτερη. Με νίκη με +8 προκρίνεται σίγουρα ως μία από τις δύο καλύτερες τρίτες.

Πριν λίγο, η Βραζιλία επικράτησε με 102-84 της Ιαπωνίας και κατέκτησε την 3η θέση στο Group B του Ολυμπιακού τουρνουά, βελτιώνοντας πολύ τη συνολική διαφορά πόντων της, σε ένα αποτέλεσμα που ίσως επηρεάσει και την Εθνική μας ομάδα στην μάχη για την πρόκριση ως καλύτερη 3η των ομίλων.

Δείτε ΕΔΩ την αναμέτρηση.

Η Εθνική Ελλάδας αντιμετωπίζει την Αυστραλία στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων και παίζει τα… ρέστα της για την πρόκριση στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων.