Live: Mπάνια Λούκα-ΠΑΟΚ 0-1 (Τελικό)

Λήξη του αγώνα: Μπάνια Λούκα-ΠΑΟΚ 0-1. Ο ΠΑΟΚ ξεπερνά το εμπόδιο της βοσνιακής ομάδας με δύο νίκες και συνολικό σκορ 4-2 κι εξασφαλίζει την παρουσία του στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει τη σουηδική Μάλμε, ενώ πλέον είναι δεδομένη η παρουσία του στην Ευρώπη τη σεζόν 2024-25.

90’+4′ Ένα μακρινό σουτ του Γκράχοβατς, πάρα πολύ άστοχο.

90’+3′ Ο Σάβιτς πήρε αμαρκάριστος στο πίσω δοκάρι μια κεφαλιά, μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.

90’+2′ ο Ζίβκοβιτς μπήκε στην περιοχή των γηπεδούχων μετά από γρήγορη αντεπίθεση, όμως καθυστέρησε και έχασε την μπάλα.

90’+1′ Φώναξαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπάμπα οι γηπεδούχοι, κόρνερ έδωσε ο διαιτητής.

Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.

87′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Κωνσταντέλια να μπαίνει μέχρι τη μικρή περιοχή, πλασάροντας όμως αδύναμα πάνω στον τερματοφύλακα.

81′ Τελευταία αλλαγή του ΠΑΟΚ, ο Βιεϊρίνια αντικατέστησε τον Σβαμπ, παίρνοντάς του και το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

79′ Αναγκαστική αλλαγή για τη Μπάνια Λούκα, ο Μάρτσετιτς αντικατέστησε τον τραυματία Λούκιτς.

76′ Φάση διαρκείας μπροστά στην εστία της Μπάνια Λούκα με συνεχόμενες στημένες μπάλες για τον ΠΑΟΚ, η πολιορκία λύθηκε με ένα επιθετικό φάουλ.

73′ Έξυπνη σέντρα του Ερέρα, ο Λούκιτς δεν πρόλαβε να πεταχτεί στην πορεία της μπάλας.

71′ Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Ο Μαντί Καμαρά αντικατέστησε τον σκόρερ του αποψινού ματς, Μουργκ, ενώ ο Σαμάτα πέρασε στη θέση του Τόμας.

68′ Αλλαγή για την Μπάνια Λούκα, ο Τσάβιτς στη θέση του Κβριζιτς.

68′ Έπεσε μια κροτίδα από τις εξέδρες, με τον διαιτητή να διακόπτει προσωρινά το ματς.

62′ Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, Κωνσταντέλιας και Ζίβκοβιτς αντικατέστησαν Τάισον και Ντεσπόντοφ.

57′ Διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους, Βράνιες και Χρέλια αντικατέστησαν Σκόρουπ και Σάβιτς.

56′ Ο Ντεσπόντοφ απέφυγε υπέροχα δύο αμυντικούς, αλλά έκανε κακή πάσα αντί για τελείωμα.

53′ Λάθος από την άμυνα των γηπεδούχων, ο Τάισον δεν πρόλαβε την έξοδο του Σισκόφσκι.

49′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Ντεσπόντοφ να εκτελεί με πάσα ένα κόρνερ και με τον Τάισον να πιάνει ωραίο μακρινό σουτ, απέκρουσε σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου: Μπάνια Λούκα-ΠΑΟΚ 0-1

Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

41′ Απείλησε η Μπάνια Λούκα. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μέγιερς δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα προς την εστία.

36′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Μουργκ να κάνει την ατομική ενέργεια και το φαλτασαριστό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της Μπάνια Λούκα.

28′ Ο Οζντόεφ έπιασε δυνατό σουτ, απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

25′ Γκοοολ για τον ΠΑΟΚ! Υπέροχη ομαδική προσπάθεια, με τον Τάισον να πασάρει με το εξωτερικό του ποδιού του για τον Οζντόεφ και με εκείνον να πασάρει με τη μία στον Μουργκ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα στην κίνηση για το 0-1! 4-2 υπέρ του ΠΑΟΚ πλέον το συνολικό σκορ του ζευγαριού!

20′ Ο Τόμας μπήκε στη μεγάλη περιοχή και έκανε το γύρισμα, η μπάλα έφτασε στον Τάισον, ο οποίος καθυστέρησε και δεν βρήκε σουτ.

14′ Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουργκ, ο Κουλιεράκης πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και έκανε την προβολή, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι πριν φύγει άουτ.

11′ Ο Σβαμπ πίεσε και έκλεψε, η κάθετη πάσα του Μουργκ για τον Τόμας ήταν λίγο πιο δυνατή από όσο θα έπρεπε.

8′ Ο ΠΑΟΚ μπήκε για πρώτη φορά στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, ωραίο συρτό γύρισμα, δεν πρόλαβε να πεταχτεί στην πορεία της μπάλας ο Μουργκ.

4′ Δεύτερη φάση διαρκείας μέσα στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά ήταν ο Εκόνγκ αυτός που τελικά κατάφερε να απομακρύνει.

1′ Η Μπάνια Λούκα μπήκε πολύ νωρίς απειλητικά στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, απομάκρυνε με δυσκολία η άμυνα του Δικεφάλου του Βορρά.

Λιγότερο από πέντε λεπτά για τη σέντρα στο παιχνίδι.

Μαζεύονται σιγά σιγά οι φίλοι της Μπάνια Λούκα στο Γκράτσκι. Υπενθυμίζεται πως το ματς είναι sold out από 10.000 θεατές.

Διαιτητής της αναμέτρησης στη Βοσνία θα είναι ο Ολλανδός Σάντερ Φαν ντε Έικ, ο οποίος θα έχει για βοηθούς του τους συμπατριώτες του, Ρένς Μπλούεμινγκ και Ντιόν Φίκερτ. Τέταρτος θα είναι ο Άλεξ Μπος, ενώ στο VAR ο Ντένις Χίγκλερ.

Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Τσιφτσής, Σάστρε, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Κεντζιόρα, Θυμιάνης, Ράφα Σοάρες, Τσιγγάρας, Καμαρά, Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Σαμάτα.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Εκόνγκ, Ντεσπόντοφ, Μπάμπα, Οζντόεφ, Σβαμπ, Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Τάισον, Τόμας.

Στον πάγκο για τη Μπάνια Λούκα: Μιλίτσεβιτς, Πέγιοβιτς, Πίχλερ, Χάσουκιτς,Χρέλια, Ντάγιτς, Σούμπιτς, Τσάβιτς, Βράνιες, Σούσιτς, Μάρτσετιτς, Καρλάιτς.

Η ενδεκάδα της Μπάνια Λούκα: Σισκόφσκι, Ερέρα, Καρολίνα, Μέγερς, Κβρζιτς, Σκόρουπ, Γκράχοβατς, Βούκοβιτς, Σάβιτς, Κουλάσιν, Λούκιτς.

Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Σέντρα του ματς του γ’ προκριματικού γύρου του Champions League στις 22:00.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του ΠΑΟΚ απέναντι στη Μπόρατς Μπάνια Λούκα, στον επαναληπτικό του 3-2 της Τούμπας.