Ολυμπιακοί Αγώνες: «Χτύπησε» κόκκινο η τηλεθέαση στο παιχνίδι της Εθνικής μπάσκετ με τον Καναδά

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ πάλεψε κόντρα στον Καναδά πριν γνωρίσει τελικά την ήττα με 79-86 στην πρεμιέρα της στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Την ίδια στιγμή, οι Έλληνες φίλαθλοι έδειξαν την στήριξή τους, παρακολουθώντας από την ΕΡΤ1 και το ERTFLIX τον αγώνα.

Ο αγώνας έκανε τηλεθέαση 37.8% στην ΕΡΤ1, ενώ σε επίπεδο λεπτού έφτασε ακόμα και στο 50.7%! Κατά μέσο όρο το ματς παρακολούθησαν 1.014.000 τηλεθεατές, ενώ η κάλυψη (παρακολούθηση για τουλάχιστον ένα λεπτό) κυμάνθηκε στους 2.060.000 τηλεθεατές.

Όπως μάλιστα ενημέρωσε η κρατική τηλεόραση, πάρα πολλοί ήταν και οι φίλαθλοι που επέλεξαν το ERTFLIX για να παρακολουθήσουν τον αγώνα, αλλά και τα λοιπά αθλήματα, καθώς η ψηφιακή πλατφόρμα της ΕΡΤ δίνει την επιλογή για θέαση και εκτός σπιτιού.

Έτσι, το ERTFLIX συγκέντρωσε χθες Σάββατο 27 Ιουλίου συνολικά 1.094.000 θεάσεις (αριθμός ρεκόρ ημερησίας θέασης), το 40% των οποίων έγιναν μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή και το 56% από κινητά τηλέφωνα.