Europa League: Βήμα πρόκρισης για Τράμπζονσπορ και Μπράγκα – Στον πάγκο των Πορτογάλων ο Αντρέ Όρτα

Εκτός από το νικηφόρο παιχνίδι του Παναθηναϊκού εναντίον της Μπότεφ, ακόμα οκτώ αναμετρήσεις διεξήχθησαν στο πλαίσιο του β’ προκριματικού γύρου του Europa League.

Στο ζευγάρι από το οποίο θα προκύψει ο αντίπαλος των «πρασίνων» – εφόσον προκριθούν – στον επόμενο γύρο, ο Άγιαξ δυσκολεύτηκε αρκετά από τη Βοϊβοντίνα στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», επικρατώντας με 1-0 χάρη στο τέρμα του Βαν ντεν Μπούμεν στο 86ο λεπτό.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, μόλις τρεις ομάδες πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης ενόψει των ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας. Ο λόγος για την Τράμπζονσπορ, που επικράτησε με 2-0 της Ρουζομπέροκ στην Σλοβακία, για τη Μόλντε, που λύγισε εντός έδρας με σκορ 3-1 τη Σίλκεμποργκ, αλλά και για την Μπράγκα, η οποία χάρη στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο που πραγματοποίησε, «καθάρισε» με 2-0 τη Μακάμπι Πέταχ Τίκβα.

Από εκεί και πέρα, Κιλμάρνοκ και Σερκλ Μπριζ έμειναν στο 1-1, ενώ, χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στη Ρουμανία ανάμεσα στην Κορβινούλ με τη Ριέκα.