Live: Oλλανδία – Αγγλία 1-2 (τελικό) – Η Αγγλία στον τελικό του EURO 2024

Τέλος του αγώνα. Η Αγγλία στον τελικό για δεύτερη σερί διοργάνωση. Αντίπαλό της η Ισπανία.

92′: Ζίρκζεϊ αντί Ντάμφρις και Μπρόμπεϊ αντί Σίμονς, Κόνσα αντί Σάκα και Γκάλαχερ αντί Μέινου.

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90′: ΓΚΟΛ η Αγγλία. Απίθανη κίνηση του Γουότκινς και ιδανικό τελείωμα. Η Αγγλία προηγείται με 2-1.

88′: Ο Πάλμερ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ πέρασε άουτ

80′: Πάλμερ αντί Φόντεν και Γουότκινς αντί Κέιν.

Δεν μετράει το γκολ, συνεχίζεται η αναμέτρηση.

79′: Γκολ του Σάκα, για οφσάιντ, πρέπει να ελεγχθεί η φάση.

69′: Πήρε την κεφαλιά ο Ακέ, κανένα πρόβλημα για τον Πίκφορντ, που μπλόκαρε εύκολα.

65′: Μεγάλη επέμβαση από τον Πίκφορντ στην κοντινή προσπάθεια του Φαν Ντάικ.

49′: Ο Σάκα έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, αλλά δεν βρήκε συμπαίκτη του

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Βέγκχορστ αντί Μάλεν και Σο αντί Τρίπιερ.

Τέλος ημιχρόνου.

39′: Ακόμα ένα έξυπνο σουτ του Φόντεν, ο Ολλανδός γκολκίπερ έπεσε στη γωνία και έσωσε

35′: Πλήγμα για την Ολλανδία, ο Ντεπάι εκτός, ο Φέρμαν στο ματς.

32′: Απίστευτο αριστερό σουτ του Φόντεν από μεγάλη απόσταση, στο δοκάρι η μπάλα.

30′: Κεφαλιά από τον Ντάμφρις, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

23: Τρομερή μπαλιά-τρύπα του Μέινου στον Φόντεν, που από τα δεξιά έστειλε την μπάλα προς τα δίχτυα όμως εκείνη απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή.

18′: ΓΚΟΛ η Αγγλία. Ο Κέιν εκτελεί το πέναλτι, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και ισοφαρίζει άμεσα για τα «τρία λιοντάρια».

Κίτρινη κάρτα στον Ντάμφρις, που κλότσησε τον Κέιν προσπαθώντας να μπλοκάρει το σουτ του.

Πέναλτι για την Αγγλία

Θα πάει να δει τη φάση ο Τσβάιερ για πέναλτι.

14′: Μεγάλη ευκαιρία η Αγγλία, ο Κέιν έκανε το σουτ η μπάλα άουτ, αν και ο Ντάμφρις έχει βρει το πόδι του Αγγλου.

7′: ΓΚΟΛ η Ολλανδία. Ο Σίμονς βρήκε δίχτυα με ένα απίθανο σουτ

5′: Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.

Η ώρα για τον δεύτερο ημιτελικό του Euro έφτασε, με την Ολλανδία να αντιμετωπίζει την Αγγλία στο Ντόρτμουντ.

Οι ενδεκάδες των ομάδων

Ολλανδία (Ρ. Κούμαν): Φερμπρούχεν, Ντάμφρις, Φαν Ντάικ, Ντε Φράι, Ακέ, Σάουτεν, Σίμονς, Ράιντερς, Μάλεν, Ντεπάι, Γκάκπο

Στον πάγκο: Μπάιλοου, Φλέκεν, Χεϊρτράουντα, Ντε Λιχτ, Βαϊνάλντουμ, Βέγκχορστ, Φρίμπονγκ, Φαν Ντε Φεν, Μπλιντ, Μπρόμπεϊ, Μάατσεν, Ζίρκζεϊ, Μπεργκβάιν, Χράφενμπερχ

Αγγλία (Γκ. Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουεΐ, Σάκα, Μέινου, Ράις, Τρίπιερ, Φόντεν, Κέιν, Μπέλιγχαμ

Στον πάγκο: Ράμσντεϊλ, Χέντερσον, Σο, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κόνσα, Ντανκ, Γκάλαχερ, Τόνι, Γκόρντον, Γουότκινς, Μπόουεν, Έζε, Γκόμες, Πάλμερ, Γουόρτον