Live: Πορτογαλία-Σλοβενία 3-0 στα Πέναλτι (0-0 κανονική διάρκεια και παράταση)

Πέναλτι Πορτογαλία: ΓΚΟΟΟΟΛ! Η Πορτογαλία με 3-0 στα πέναλτι με τον Μπερνάρντο Σίλβα να νικάει τον Ομπλακ και την Πορτογαλία να επικρατει 3-0 στη διαδικασία των πάναλτι και να προκρίνεται στα προημιτελικά!

Πέναλτι Σλοβενία: ΞΑΝΑ Ο ΝΤΙΟΓΚΟ ΚΟΣΤΑ! 3/3 αποκρούσεις! Διώχνει και το πέναλτι του Βέρμπιτς!

Πέναλτι Πορογαλία! 2-0 με άψογη εκτέλεση του Φερνάντες η Πορτογαλία

Πέναλτι Σλοβενία ΞΑΝΑ Ο ΝΤΙΟΓΚΟ ΚΟΣΤΑ αποκρούει το πέναλτι του Μπάλκοβετς και διατηρεί το προβάδισμα της Πορτογαλίας στα πέναλτι!

Πέναλτι Ποτρογαλία: ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ! 1-0 ο Ρονάλντο νικάει τον Όμπλακ που έπεσε σωστά.

Πρώτη εκτέλεση Σλοβενία με Ίλιτσιτς! ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ ο Ντιόγκο Κόστα! Παραμένει το 0-0

ΤΕΛΟΣ και η παράταση! Το ματς πάει στα πέναλτι!

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στην παράταση

116′ Αλλαγές για την Πορτογαλία. Σεμέδο και Ρούμπεν Νέβες στο ματς, εκτός Πέπε και Κανσέλο.

115′ Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τη Σλοβενία! Ο Πέπε έκανε τραγικό λάθος με τον Σέσκο να παίρνει την μπάλα και να βγαίνει στο τετ-α-τετ και να πλασάρει, αλλά ο Ντιόγκο Κόστα έκανε ΤΕΡΑΣΤΙΑ επέμβαση με το πόδι.

Ο προπονητής της Σλοβενίας Ματίγιαζ Κέκ έχει αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία στη φάση του πέναλτι

109′ Ευκαιρία με κεφαλιά του Παλίνια να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Όμπλακ.

108′ Και στον Μπάλκοβετς κάρτα που πήρε… σβάρνα τον Κανσέλο.

107′ Κίτρινη κάρτα στον Μπίγιολ για μαρκάρισμα στον Ζότα.

106′ Αλλαγή για Σλοβενία: Ο Ίλιτσιτς περνά στην θέση του Έλσνικ.

Τέλος στο πρώτο μέρος της παράτασης με τον Ρονάλντο να έχει χάσει πέναλτι και να βάζει τα κλάματα!

105′ Ο Ρονάλντο  παίρνει την μπάλα. Το κτυπάει και το βγάζει ο Ομπλακ ! Ο Τερματοφύλακας της Ατλέτικο πέφτει στην αριστερή γωνία και διώχνει σε κόρνερ!

103′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Πορτογαλία! Ο Ζότα ανατρέπεται μετά από επέλαση του και ο Ορσάτο δείχνει την άσπρη βούλα.

101′ Κίτρινη στον Τσέλαρ για μαρκάρισμα στον Παλίνια.

95′ Κόρνερ για τη Σλοβενία με τον Βέρμπιτς να κλέβει και να σουτάρει, η μπάλα κόντραρε και έφυγε εκτός. Κόρνερ.

92′ Σέντρα με φάλτσο από τον Νούνο Μέντες, ο Ρονάλντο δεν προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας, η οποία πήγε άουτ.

90′ Ξεκινά η παράταση με την Πορτογαλία στη σέντρα.

Παράταση στη Φρανκφούρτη! Πορτογαλία-Σλοβενία 0-0

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

89′ Τεράστια στιγμή για την Πορτογαλία! Ο Ζότα έκλεψε την μπάλα, πέρασε κάθετα στον Ρονάλντο που από την περιοχή με το αριστερό προσπάθησε να νικήσει τον Όμπλακ. Ο έμπειρος πορτιέρε μπλόκαρε. Το 0-0 παραμένει..

86′ Αλλαγή για την Σλοβενία. Ο Βέρμπιτς παίρνει τη θέση του Στογιάνοβιτς.

76′ Αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Λεάο φεύγει από το ματς και μπαίνει ο Κονσεϊσάο.

75′  Αλλαγές για την Σλοβενία. Σπόραρ και Μλάκαρ εκτός. Τσέλαρ και Στάνκοβιτς στο ματς.

74′ Επικίνδυνα η Πορτογαλία με θαυμάσια σέντρα του Κανσέλο, αλλά ο Μπερνάρντο Σίλβα δεν έκανε την κεφαλιά

72΄ Ο Ρονάλντο εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η μπάλα πάνω από το δοκάρι, άουτ..Τρίτη, αλλά όχι φαρμακερή.

65′ Aλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Βιτίνια δίνει τη θέση του στον Ζότα

55′ Φάουλ με πολλή δύναμη κτυπάει ο Ρονάλντο! Έδιωξε ο Όμπλακ με γροθιές.  αφου η  μπάλα πήγε επάνω του. Παραμένει το 0-0

51′ Καλή στιγμή για τη Σλοβενία με τον Σέσκο να βγάζει κάθετα στον Σπόραρ και τη φάση να τελειώνει με κεφαλιά του πρώτου που κατέληξε άουτ. Υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης, ως μη γενόμενη. Παραμένει το 0-0

49′ Τελική για τη Σλοβενία με τον Έλσνικ να κάνει ένα κακό τελείωμα από την περιοχή. Μπλόκαρε ο Ντιόγκο Κόστα.

47′ Τελική για την Πορτογαλία με εξαιρετική ενέργεια του Κανσέλο και γύρισμα του από τα δεξιά, αλλά ο Μπερνάρντο Σίλβα που έκανε το σουτ αστόχησε.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος, λοιπόν, πρώτου μέρους οι ομάδες στην “λευκή” ισοπαλία.

45+2 Ο Λεάο ακόμη μια επέλαση από τα αριστερά, έστρωσε την μπάλα εκτός περιοχής στον Παλίνια που σούταρε συρτά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων στο α΄ ημίχρονο.

44′ Τελική για την Σλοβενία με τον Σέσκο να παίρνει την μπάλα και να την κουβαλά για λίγα μέτρα. Έκανε το σουτ μπλόκαρε ο Κόστα.

39′ Κόρνερ για τη Σλοβενία, εκτελέστηκε από τον Τσέριν που έπαιξε το 1-2 με τον Στογιάνοβιτς, αλλά η σέντρα του ήταν κακή και έφυγε πλάγιο.

37′ Xέρι του Κάρνιτσνικ και κίτρινη κάρτα. Φάουλ από τα αριστερά για την Πορτογαλία, πέρασε χωρίς αποτέλεσμα.

35′ Κόρνερ κερδίζει ο Λεάο, αυτό εκτελέστηκε χωρίς πρόβλημα για την άμυνα της Σλοβενίας,αφού ο Ρονάλντο δεν πρόλαβε να πιάσει κεφαλιά και η μπάλα βγήκε άουτ.

34′ Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο! Η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι καθώς φεύγει ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο του Όμπλακ.

16′ Ο Ρονάλντο βρέθηκε στο έδαφος εντός περιοχής, «παίζετε» από τον Ορσάτο.

13′ Τεράστια στιγμή για την Πορτογαλία. Ο Μπερνάρντο Σίλβα με το αριστερό από τα δεξιά μια πολύ γλυκιά σέντρα, αλλά ούτε ο Ρονάλντο, ούτε ο Φερνάντες δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.

8′ Ο Ρονάλντο χάνει ευκαιρία να σκοράρει, αλλά το μαρκάρισμα του Μπίγιολ ήταν εξαιρετικό και τον έκοψε .

Το παιχνίδι άρχισε

Επιμένει στο κλασικό 4-4-2 ο Κεκ με τον Όμπλακ στα δοκάρια. Δεξιά ο Κάρνιτσνικ, αριστερά ο Γιάνζα και στο κέντρο της άμυνας οι Μπιγιόλ και Ντρκούσιτς. Έλσνικ-Τσέριν στον άξονα και οι Στογιάνοβιτς-Μλάκαρ στα φτερά και μπροστά οι Σέσκο-Σπόραρ.

Με 4-3-3 η Πορτογαλία και τον Κόστα στα δοκάρια. Δεξί μπακ ο Κανσέλο, αριστερό ο Μέντες και οι Πέπε-Ντίας στα στόπερ. Στον άξονα οι Παλίνια, Βιτίνια και Φερνάντες και μπροστά οι Σίλβα, Λεάο και Ρονάλντο

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ντιόγκο Κόστα, Κανσέλο, Ντίας, Πέπε, Μέντες, Φερνάντες,Παλίνια, Μπερνάρντο Σίλβα, Βιτίνια, Λεάο, Ρονάλντο

Αναπ: Πατρίσιο, Σα, Σεμέδο, Νταλότ, Ράμος, Φέλιξ, Ντανίλο, Ινάσιο, Ζ.Νέβες, Νούνες, Ρ.Νέβες, Ζότα, Αντίνιο Σίλβα, Νέτο, Κονσεϊσάο

ΣΛΟΒΕΝΙΑ

Όμπλακ, Γιάνζα, Μπιγιόλ, Ντρκούσιτς, Κάρνιτσνικ, Έλσνικ, Τσέριν, Στογιάνοβιτς, Μλάκαρ, Σέσκο, Σπόραρ

Αναπ: Μπέλετς, Βέκιτς, Μπάλκοβετς, Μπλάζιτς, Στάνκοβιτς, Βέρμπιτς, Λόβριτς, Κούρτιτς, Χόρβατ, Βίποτνικ, Τσέλαρ, Μπρέκαλο, Ζουγκέλι, Ζελίκοβιτς, Ίλιτσιτς

Διαιτητικό team:

Διαιτητής: Ντανιέλε Ορζάτο. Βοηθοί: Τσίρο Καρμπόνε, Αλσεάντρο Τζιαλατίνι (ΙΤΑ). 4ος: Έσπεν Εσκός (ΝΟΡ). VAR: Μασιμιλιάνο Ιράτι, Πάολο Βαλέρι (ΙΤΑ), Μάρκο Φριτς (ΓΕΡ)