Live: Ισπανία – Γεωργία 4-1 (τελικό)

Τέλος του αγώνα.

83′: ΓΚΟΛ η Ισπανία. Ο Ντάνι Όλμο σκοράρει και αυτός με υπέροχο συρτό πλασέ με το αριστερό.

81′: Ο Φαμπιάν Ρουίθ και ο Καρβαχάλ εκτός. Μέσα Χεσούς Νάβας και Μικέλ Μερίνο.

75′: ΓΚΟΛ η Ισπανία. Ο Νίκο Γουίλιαμς πετυχαίνει ένα καταπληκτικό τέρμα! Πήρε την μπάλα από πάσα του Ρουίθ έκανε λίγα μέτρα με την μπάλα, άδειασε έναν αμυντικό και με πλασέ την έστειλε στον ουρανό της εστίας για το 3-1 της Ισπανίας.

74′: ΓΚΟΛ για την Ισπανία το οποίο ακυρώνεται, γιατί ο Γιαμάλ στο 1-2 με τον Όλμο είναι οφσάιντ.

70′: Κίτρινη κάρτα στον Νταβιτασβίλι.

68′: Ο Κβαρατσχέλια βρήκε χώρο και πέρασε με υπέροχη κάθετη στον Τσιταϊσβίλι, αυτός από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά το τελείωμα ήταν τραγικό με την μπάλα να φεύγει άουτ.

64′: Δύο αλλαγές για την Γεωργία. Λοτσοσβίλι και Τσακβετάτζε εκτός. Στις θέσεις τους οι Νταβιτασβίλι και Τσιταϊσβίλι.

63′: Από την πίεση ο Κοτσορασβίλι έκανε λάθος και την έστρωσε στον Γιαμάλ που πλάσαρε από καλό σημείο αλλά αστόχησε.

55′: O Moράτα προσπαθεί ξανά από μακριά να νικήσει τον Μαμαρντασβίλι, η μπάλα περνά απευθείας άουτ.

51′: ΓΚΟΛ η Ισπανία. 2-1 ο Φαμπιάν Ρουίθ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Λαμίν Γιαμάλ! Νωρίτερα στην εκτέλεση του φάουλ ο Μαμαρντασβίλι είπε όχι στον Γιαμάλ στο φάουλ.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος ημιχρόνου.

39′: ΓΚΟΛ η Ισπανία. Σε φάση πολιορκίας οι Ίβηρες κυκλοφόρησαν την μπάλα και μετά από απόκρουση του Μαμαρντασβίλι σε σουτ του Νίκο Γουίλιαμς, η μπάλα έφτασε στον χαφ της Σίτι που με θαυμάσιο σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

35′: Τρομερά δύσκολη απόκρουση του Μαμαρντασβίλι σε δυνατό συρτό σουτ του Κουκουρέγια! Κόρνερ για την Ισπανία.

22′: Ο Ρουίθ μέσα απο την περιοχή εξαπέλυσε δυνατό σουτ με το αριστερό, ο σταθερότατος Μαμαρντασβίλι, μπλόκαρε.

20′: Τώρα η Ισπανία θέλει να πιέσει για να ισοφαρίσει άμεσα. Η πίεση θα είναι αφόρητη για την ομάδα του Ντε Λα Φουέντε.

Είναι αυτογκόλ του Λε Νορμάν. Σε αυτόν έχει βρει η μπάλα! 1-0 η Γεωργία.

18′: ΓΚΟΛ η Γεωργία. Ο Κβαρατσχέλια σκοράρει μετά από σέντρα του Κακαμπάτζε! Τρομερή κίνηση ανάμεσα στα στόπερ.

6′: Ο Καρβαχάλ από τα δεξιά έκανε συρτή σέντρα στην περιοχή, ο Πέδρι στην προβολή, μπλόκαρε ο Μαμαρντασβίλι.

Ισπανία και Γεωργία θα αναμετρηθούν στην Κολωνία (30/6, 22:00) στο τέταρτο παιχνίδι της φάσης των «16» του EURO 2024.

Οι ενδεκάδες

Για τους Ίβηρες ο Ουνάι Σιμόν επιστρέφει στην εστία με τους Καρβαχάλ, Λε Νορμάν, Λαπόρτ, Κουκουρέγια στην άμυνα. Ο Ρόδρι «εξάρι» με τους Πέδρι και Φαμπιάν Ρουίθ σε ρόλο εσωτερικών χαφ. Στην επίθεση ο Γιαμάλ θα είναι δεξιά, ο Νίκο Γουίλιαμς αριστερά και ο Μοράτα στην κορυφή.

Στον πάγκο: Ράγια, Ρεμίρο, Νάτσο, Βιβιάν, Μερίνο, Χοσέλου, Όλμο, Τόρες, Γκριμάλντο, Μπαένα, Θουμπιμέντι, Οριαθάμπαλ, Νάβας, Φερμίν, Πέρεθ

Στην αντίπερα όχθη οι «σταυροφόροι» θα έχουν τον Μαμαρντασβίλι κάτω από τα δοκάρια, ενώ στην τριάδα της άμυνας θα παίξουν οι Ντβάλι, Κάσια και Γκβελεσιάνι. Ο Κακαμπάτζε δεξί μπακ-χαφ, ο Λοτσοσβίλι αριστερό, ενώ η τριάδα πίσω από τους Κβαρατσχέλια και Μικαουτάτζε θα είναι οι Κιτεϊσβίλι, Κχακβετάτζε και Κοτσορασβίλι.

Στον πάγκο: Λόρια, Γκουγκεσασβίλι, Κβερβκέλια, Ζιβζιβάτζε, Νταβιτασβίλι, Κβιλιτάια, Γκοτσολεϊσβίλι Κβεκβεσκίρι, Αλτουνασβίλι, Σενγκέλια, Τσιταϊσβίλι, Λομπγιανίτζε, Ταμπίτζε, Σίγκουα.