Live: ΑΕΚ-Άλκμααρ 0-6 (Τελικό)

Τέλος στο ματς: ΑΕΚ-Άλκμααρ 0-6. “Βαριά” ήττα για την Ένωση στο πρώτο φιλικό της, παρουσιάζοντας προβληματική εικόνα μεσοαμυντικά και στα δύο ημίχρονα.

89′ ΓΚΟΛ η Άλκμααρ και 0-6. Πάλι σε αντεπίθεση η Άλκμααρ και ο Κάσιους σκόραρε.

88′ ΓΚΟΛ η Άλκμααρ και 0-5. Ο Ντε Ρόντε πλάσαρε σωστά, μετά από πίεση ψηλά της Άλκμααρ και λάθη της άμυνας της ΑΕΚ.

75′ Ο Κάτσικας έχει περάσει στη θέση του Θεοδωρίδη.

68′ Νέο cooling break.

63′ ΓΚΟΛ η Άλκμααρ και 0-4. Από λάθος του Ραντόνια, ο Ντε Βιτ πλάσαρε τον Αγγελόπουλο.

59′ Ωραία σέντρα του Τσιλούλη για τον Θεοδωρίδη, εκείνος δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα προ του τερματοφύλακα.

53′ Πιο επιθετική η Άλκμααρ στο δεύτερο ημίχρονο, κρατά περισσότερο μπάλα.

46′ Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Οι “11” της Άλκμααρ στο δεύτερο ημίχρονο: Βέρχολστ, Κάσιους, Γκόες, Μαρτίνς, Κουπμέινερς, Μίγινανς, Μπάζοερ, Ποκού, Σαντίκ, Φαν Μπρέντεροτ, Σμιτ.

Αλλάζει και τους “11” ο Αλμέιδα. Στο δεύτερο ημίχρονο θα παίξουν οι Αγγελόπουλος, Κανελλόπουλος, Ραντόνια, Χρυσόπουλος, Πήλιος, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Τσιλούλης, Μαχαίρας, Ζίνι, Θεοδωρίδης.

Ημίχρονο: ΑΕΚ-Άλκμααρ 0-3. Τρεις φάσεις, τρία γκολ η ολλανδική ομάδα. Αρκετά τα λάθη των παικτών της Ένωσης.

43′ ΓΚΟΛ η Άλκμααρ και 0-3. Από κάθετη πάσα ο Μπουρμέεστερ κρέμασε τον Θεοχάρη.

40′ Σουτ του Χατζισαφί με το δεξί, η μπάλα δεν βρήκε στόχο.

33′ Η ΑΕΚ έχει την κατοχή της μπάλας και έχει δημιουργήσει κάποιες ευκαιρίες, τις οποίες όμως δεν αξιοποίησε.

27′ ΓΚΟΛ η Άλκμααρ και 0-2. Ο Ζεεφουίκ με πλασέ νίκησε τον Θεοχάρη.

24′ Cooling break στο παιχνίδι.

17′ Σουτ του Γαλανόπουλου, η μπάλα πέρασε άουτ.

13′ Ο Μάνταλος έκλεψε την μπάλα από τον Οβούσου, πλάσαρε, αλλά ο Ολλανδός τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ.

10′ ΓΚΟΛ η Άλκμααρ και 0-1. Μετά από κλέψιμο, ο  Φαν Μπόμελ νίκησε τον Θεοχάρη με εύστοχο πλασέ. Ο Γιόνσον έχασε την μπάλα.

7′ Ο Μήτογλου δέχτηκε ένα χτύπημα στο πρόσωπο και του δίνονται οι πρώτες βοήθειες.

3′ Από σέντρα του Φερνάντες, ο Γαλανόπουλος υποδέχτηκε ωραία την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Οβούσου.

1′ Έναρξη του αγώνα με την ΑΕΚ στη σέντρα.

Αρχηγός σήμερα για την ΑΕΚ είναι ο Πέτρος Μάνταλος.

Οι Λιούμπισιτς και Χρήστος Κοσίδης δεν θα αγωνιστούν από πλευράς ΑΕΚ, λόγω μικροπροβλημάτων.

Η ενδεκάδα της Άλκμααρ: Οβούσου, Πενέτρα, Φαν Μπόμελ, Κλασιέ, Ντέκερ, Λάχντο, Σούτεν, Σμιτ, Μπουρμέεστερ, Ζεεφουίκ, Ντε Βιτ.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Θεοχάρης, Ρότα, Μουκουντί, Μήτογλου, Χατζισαφί, Γιόνσον, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Ελίασον, Φερνάντες, Λιβάι Γκαρσία.

Το παιχνίδι θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών, παρόλο που κάποιοι φίλοι της ΑΕΚ βρέθηκαν στο προπονητικό κέντρο.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε το πρώτο φετινό φιλικό της ΑΕΚ, με αντίπαλο την Άλκμααρ.