Euro 2024: Με ήρωα τον Μαμαρντασβίλι η Γεωργία πήρε την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορίας της και την πρόκριση!

Η Γεωργία με ήρωα τον Μαμαρντασβίλι έκανε την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της και κέρδισε 2-0 την Πορτογαλία με τα γκολ των Κβαρατσχέλια και Μικαουτάτζε στο 2ο και 57ο λεπτό αντίστοιχα.

Η Γεωργία άνοιξε το σκορ, στην πρώτη της φάση στον αγώνα, στο 2′ με το Κβαρατσχέλια να βγαίνει μόνος του απέναντι στον Κόστα, μετά την πάσα του Μικαουτάτζε με τον παίκτη της Νάπολι να πλασάρει ιδανικά για το 1-0.

Η Πορτογαλία απείλησε αρχικά με τον Ρονάλντο, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο 16′.

Η βασική απειλή, στο πρώτο ημίχρονο, όμως για τους Γεωργιανούς, ήταν ο Ζοάο Φέλιξ, καθώς ο Πορτογάλος επιθετικός έκανε δύο δυνατά σουτ στο 30′ και στο 45+1 αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ο Ρονάλντο έχασε και άλλη ευκαιρία για την Πορτογαλία με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή στο 47′.

Η Γεωργία είδε την Πορτογαλία να χάνει φάσεις αλλά αυτήν να βάζει και δεύτερο γκολ, με τον Μικαουτάτζε, από την άσπρη βούλα.

Οι Πορτογάλοι δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Μαμαρντασβίλι μέχρι το τέλος του αγώνα και η Γεωργία πέρασε στους 16.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΓΕΩΡΓΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Γκβελεσιάνι, Κάσια, Λοκοσβίλι, Ντβάλι, Χακβετάτζε, Κοχορασβίλι, Κιτεϊσβίλι, Μικαουτάτζε, Κβαρατσχέλια

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Κόστα, Νταλότ, Περέιρα, Σίλβα, Ινάσιο, Νέτο, Παλίνια, Νέβες, Κονσεϊσάο, Ρονάλντο, Φέλιξ