Η ΑΕΚ έμεινε “ζωντανή” για τον τίτλο στο Handball!

Η ΑΕΚ έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών της Handball Premier, παραμένοντας ζωντανή για τον τίτλο.

Έτσι, ο πρωταθλητής της Handball Premier θα κριθεί σε πέμπτο και τελευταίο ματς την Κυριακή (16/6).

Παρά τις απουσίες των Μαντάλινιτς και Γιόνσον, η Ένωση μπήκε με τέρμα τα γκάζια στο δεύτερο ημίχρονο, κερδίζοντας τους «ερυθρόλευκους» με 28-23. Έτσι, έστειλε τον τίτλο της Handball Premier να κριθεί σε πέμπτο και τελευταίο ματς.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 2-0, όμως η ΑΕΚ απάντησε με σερί 3-0 και πήρε το προβάδισμα (3-2). Το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο μέχρι το 5-5, με την Ένωση να αδυνατεί αμυντικά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός για να τρέξει ένα σερί 4-0 και να προηγηθεί με 9-5.

Στη συνέχεια, η ΑΕΚ ισορρόπησε και μείωσε τη διαφορά στο -1, όμως ο Ολυμπιακός, με τους Σάββα και Σαλέμ, ανέβασε ξανά τη διαφορά στα 3 γκολ (12-9).

Η Ένωση δεν το έβαλε κάτω και με τους Μίλερ, Μάλλιο και Αραμπατζή πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (19-16). Ο Ολυμπιακός απάντησε με Λέμος και Κεδέρη και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι ξανά (20-18). Ακολούθησε ένα ανταλλακτικό σερί τερμάτων, με τον Ολυμπιακό να φέρνει το παιχνίδι στην κόψη του ξυραφιού (24-23) με Σάββα και Λέμος.

Στα τελευταία λεπτά, ο Πάτρικ Λέμος, σε ένα από τα τελευταία του παιχνίδια με την ΑΕΚ, πέτυχε 2 γκολ και κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μίλερ για το 26-23.

Tα πεντάλεπτα: 3-3, 5-6, 8-10, 11-12, 14-13, 15-15 (ημιχρ.), 18-16, 20-17, 21-19, 24-21, 25-23, 28-23.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Τίκ 3, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε 1, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 5, Άρσιτς, Μπελασέν 1, Σόκολιτς, Μίλερ 4, Λέμος 4, Κεδέρης 3, Σαλέμ 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 2, Δομπρής, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 4, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 2, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 5.

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 4/5-3/3