Ο Φόντεν «καθάρισε» για την Σίτι κόντρα στην Άστον Βίλα

Ύστερα από δύο ισοπαλίες στα ντέρμπι με Λίβερπουλ και Άρσεναλ, η Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε στις νίκες με 4-1 κόντρα στην Άστον Βίλα για την 31η αγωνιστική της Premier League και διατηρήθηκε σε τροχιά τίτλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν ο Φιλ Φόντεν που πέτυχε χατ-τρικ.

Οι “πολίτες” προηγήθηκαν με τον Ρόδρι μόλις στο 11ο λεπτό, όμως οι παίκτες του Ουνάι Έμερι αντέδρασαν και απείλησαν με γκολ. Ο Τζον Ντουράν ισοφάρισε στο 20′ σε μια αντεπίθεση και κατάφερε να αγχώσει για ένα διάστημα τους πρωταθλητές Αγγλίας.

Ο Φιλ Φόντεν πήρε το… όπλο του στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και άνοιξε λογαριασμό. Στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε δύο γκολ σε επτά λεπτά (62′-69′) και «κλείδωσε» τη νίκη για τους γηπεδούχους, που διατήρησαν την πίεση σε Λίβερπουλ και Άρσεναλ στη μάχη τίτλου, αφήνοντας την Άστον Βίλα έκθετη στην αντεπίθεση της Τότεναμ στη μάχη της τετράδας.