Serie A: Η Ίντερ έκοψε την… φόρα της Μπολόνια

Η Ίντερ υπέταξε τη δεύτερη πιο φορμαρισμένη ομάδα της Ιταλίας, την Μπολόνια με 1-0 εκτός έδρας, φτάνοντας τις 13 διαδοχικές νίκες.

Οι δύο καλύτερες ομάδες της κατηγορίας το τελευταίο διάστημα έδωσαν ένα σκληρό και αμφίρροπο παιχνίδι κάτω από βροχή, το οποίο κρίθηκε στη μία φάση. Οι «νερατζούρι» την είχαν στο 37ο λεπτό έπειτα από οργανωμένη επίθεση που κατέληξε σε κεφαλιά του Γιαν Μπίσεκ για το γκολ που έκρινε τελικά το ματς.

Αυτή ήταν η δεύτερη και τελευταία καλή στιγμή της ομάδας του Σιμόνε Ιντζάγκι, η οποία στη συνέχεια περιορίστηκε στην άμυνα. Μάλιστα, στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τελική, με τους «ροσομπλού»  να την κλείνουν στην περιοχή της και να φτάνουν κοντά στην ισοφάριση με τον Ρέμο Φρόιλερ, αλλά ο Γιαν Ζόμερ είπε “όχι”.