ΒΙΝΤΕΟ: Ιδανικό ντεμπούτο για Τσιτσιπά στο Indian Wells

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο11) μπήκε δυναμικά στο Indian Wells, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη επί του Λούκας Πούιγ (Νο273) με 2-0 σετ (6-3, 6-2) σε 68 λεπτά και πανηγύρισε έτσι την πρόκριση στον τρίτο γύρο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής επέστρεψε στις νίκες στο τουρνουά από τον Μάρτιο του 2022, ενώ αυτή είναι η 3η φορά στην καριέρα του που πέρασε στους “32” καλύτερους.

Επίσης, διατήρησε το αήττητο απέναντι στον Γάλλο, έχοντας κερδίσει και τις τέσσερις μεταξύ τους αναμετρήσεις (4-0) και μάλιστα χωρίς να χάσει σετ.

Ο Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε τον αγώνα με οκτώ άσους (δύο διπλά λάθη), κέρδισε το 92% των πόντων πίσω από το πρώτο σερβίς (22/24) και το 59% από το δεύτερο (10/17), δεν απειλήθηκε με break-point από τον Γάλλο, ενώ ο ίδιος εκμεταλλεύτηκε τις 4 από τις 7 ευκαιρίες για break.

Στον τρίτο γύρο θα βρει απέναντί του τον Φράνσις Τιάφο (Νο18), ο οποίος πήρε μία άνετη νίκη με 6-3, 6-3 επί του Ντούσαν Λάγιοβιτς.

Το ματς θα γίνει βράδυ Κυριακής (10/3) προς ξημερώματα Δευτέρας (11/3) και ο νικητής θα παίξει στους “16” με Αντρέι Ρούμπλεφ ή Γίρι Λεχέτσκα.