Κίνηση γεμάτη συμβολισμούς! Εκεί αφιέρωσε το μετάλλιο του Τεντόγλου ο Γιώργος Πομάσκι (ΦΩΤΟ)

Το χρυσό μετάλλιο του Μίλτου Τεντόγλου στη Γλασκώβη θέλησε να αφιερώσει στις οικογένειες των θυμάτων των Τεμπών, ο προπονητής του Γιώργος Πομάσκι.

Ο προπονητής του Ολυμπιονίκη, ανέβασε μια φωτογραφία του ευχαριστώντας τον για τη νίκη, προχωρώντας στην ξεχωριστή αφιέρωση.

Συγκεκριμένα, ο Γιώργος Πομάσκι έγραψε: «Σε ευχαριστώ Μίλτο Τεντόγλου Ευχαριστώ και τις ομάδες που μας υποστηρίζουν! Η οικογένεια του στίβου χαμογελάει με το χρυσό μετάλλιο! Υπάρχουν όμως οικογένειες που κλαίνε για τα παιδιά τους που τα έχασαν στα Τέμπη. Το αφιερώνω».

Δείτε την ανάρτηση:

Υπενθυμίζεται πως ο αγώνας ήταν εντυπωσιακός, με τον Έλληνα πρωταθλητή να δίνει μεγάλη μάχη με τον Ιταλό Ματία Φουρλάνι. Οι δύο αθλητές ξεκίνησαν με 8.22 και ο αγώνας κρίθηκε στο δεύτερο καλύτερο άλμα (8.19 ο Τεντόγλου, 8.10 ο Φουλάνι).

Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Κάρεϊ ΜακΛάουντ με 8.21. Με αυτόν τον τίτλο ο Μίλτος Τεντόγλου έφτασε τα δέκα μετάλλια σε μεγάλες διοργανώσεις, εκ των οποίων τα εννιά είναι χρυσά.