Live: Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 1-3 (Τελικό)

Τέλος στον αγώνα.

5 λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90′ Γκολ για τον ΠΑΟΚ! 1-3! Οι «ασπρόμαυροι» συνδυάστηκαν υπέροχα με τη μπάλα να φτάνει στον Ζίβκοβιτς που πάσαρε στον διεθνή μεσοεπιθετικό για να νικήσει ο τελευταίος τον Τσάβες με δεξί πλασεδάκι κάνοντας το 1-3.

85′ Σουτ του Κωνσταντέλια, κόντραρε στον Στάγιτς η μπάλα.

81′ Τριπλή αλλαγή για τον Παναιτωλικό, ο Μαυρίας αντικαθιστά τον Λιάβα, ο Πέρες περνά αντί του Τσιγγάρα και ο Λομόνακο παίρνει τη θέση του Ζοάο Πέδρο.

81′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ με τον Σβαμπ ν’ αντικαθιστά τον Ζίβκοβιτς.

80′ Μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει ο Παναιτωλικός. Ο Χουάνπι σέντραρε από τα δεξιά και ο Τορεχόν έπιασε κεφαλιά με τον Ζίβκοβιτς ν’ αποκρούει τη μπάλα.

73′ Γκολ για τον ΠΑΟΚ! 1-2 μέσα σε 1 λεπτό! Ο Σέρβος εξτρέμ εξαπέλυσε υπέροχο αριστερό πλασέ στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Τσάβες που έπεσε αλλά δεν κατάφερε ν’ αποσοβήσει το 1-2.

72′ Γκολ για τον ΠΑΟΚ! 1-1! Ο Σάστρε έκανε σουτ από αριστερά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για την ισοφάριση του «Δικεφάλου».

71′ Σέντρα του Ράφα Σοάρες, βγήκε ο Τσάβες και μπλόκαρε.

68′ Δύο αλλαγές για τον Παναιτωλικό, με τους Σενγκέλια και Χατζηθεοδωρίδη να περνούν εκτός και τις θέσεις τους να παίρνουν οι Σέρχιο Ντίας και Φρεντ Ντουάρτε.

65′ Σέντρα του Κωνσταντέλια με στόχο τον Ζίβκοβιτς, η μπάλα κατέληξε στον Τσάβες.

62′ Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Ζίβκοβιτς και Οζντόεφ αντικαθιστούν τους Μουργκ και Μάρκος Αντόνιο.

Οφσάιντ τελικά έπειτα από την παρέμβαση του VAR.

Η φάση ελέγχεται στο VAR για τη θέση του Ντεσπόντοφ.

59′ Γκολ για τον ΠΑΟΚ! 1-1! Ο Ντεσπόντοφ έβγαλε ωραία μπαλιά προς τ’ αριστερά για τον διεθνή μεσοεπιθετικό που με ωραία αριστερή εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Τσάβες.

57′ Κίτρινη κάρτα στον Χουάνπι για φάουλ από πίσω στον Σαμάτα.

52′ Αδύναμο σουτ του Κωνσταντέλια, κατέληξε άουτ η μπάλα.

49′ Ο Χατζηθεοδωρίδης έκανε ένα μακρινό σουτ, αλλά ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ στη θέση του Τζίμα ο Σαμάτα.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

45’+1′ Τρομερή φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Κωνσταντέλιας έκανε εξαιρετική προσπάθεια, ωστόσο το σουτ κατέληξε στο δοκάρι!

1 λεπτό οι καθυστερήσεις.

42′ Κεφαλιά του Μεϊτέ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, άουτ η μπάλα.

41′ Σουτ του Μεϊτέ, η μπάλα κόντραρε στον Στάγιτς και έφυγε κόρνερ.

36′ Εκτέλεσε το κόρνερ ο Χουάνπι, ο Ζοάο Πέδρο έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

35′ Σπουδαία φάση για τον Παναιτωλικό. Ο Σενγκέλια έκανε δυνατό σουτ, ωστόσο ο Ζίβκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.

Χωρίς να απειλήσει ο «Δικέφαλος» πέρασε η φάση.

28′ Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

24′ Σουτ του Μεϊτέ, η μπάλα έφυγε εκτός εστίας.

Εκτελέστηκε το φάουλ, με τον Τσάβες να διώχνει με γροθιές.

23′ Κίτρινη στον Χατζηθεοδωρίδη για διαμαρτυρία.

22′ Ακόμη ένα φάουλ υπέρ του ΠΑΟΚ, το έκανε ο Στάγιτς στον Ντεσπόντοφ. Σχεδόν στο ίδιο σημείο που νωρίτερα ο Μουργκ είχε το δοκάρι.

Πέρασε ανεκμετάλλευτη η εκτέλεση.

20′ Φάουλ για τον ΠΑΟΚ από τον Τσιγγάρα στον Μεϊτέ.

19′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Φάουλ του Μουργκ από τα δεξιά, η μπάλα φεύγει δίπλα από την εστία του Τσάβες.

17′ Φάουλ του Χουάνπι από τ’ αριστερά, η μπάλα περνά εκτός εστίας.

12′ Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μουργκ.

10′ Σέντρα του Ράφα Σοάρες από τ’ αριστερά με τον Τζίμα να πιάνει κεφαλιά αλλά ο Τσάβες μπλόκαρε σταθερά.

6′ Γκολ για τον Παναιτωλικό με τον Χατζηθεοδωρίδη! 1-0! O μπακ χαφ του Τίτορμου εξαπέλυσε δυνατό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία του Ζίβκοβιτς για το 1-0.

Ξεκίνησε ο αγώνας.

Στον πάγκο των «ασπρόμαυρων» οι: Ταλιχμανίδης, Νάσμπεργκ, Γιόνι, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Οζντόεφ, Αντρέ Ρικάρντο, Σαμάτα.

Στον πάγκο των γηπεδούχων οι: Καπίνο, Ταμπίτζε, Οικονόμου, Ντουάρτε, Λομόνακο, Μπουζούκης, Ντίας, Πέρες, Μαυρίας.

ΠΑΟΚ: Kοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Μάρκος Αντόνιο, Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ, Κωνσταντέλιας, Μουργκ, Τζίμας.

Παναιτωλικός: Τσάβες, Μλάντεν, Χουάνπι, Χατζηθεοδωρίδης, Τορεχόν, Σενγκέλια, Τσιγγάρας, Ζοάο Πέδρο, Μαλής, Στάγιτς, Λιάβας.