Volley League Γυναικών: Εύκολη νίκη επί του ΠΑΟΚ για τον Παναθηναϊκό, πέρασε από το Μαρκόπουλο ο Ολυμπιακός

Μετά τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ και την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Παναθηναϊκός πήρε ακόμη μία νίκη επί του Δικέφαλου του Βορρά για το πρωτάθλημα με 3-1 σετ (25-20, 24-26, 25-17, 26-24).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά το πρώτο σετ, παίρνοντας διαφορά έξι πόντων (10-4). Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους δύο (13-11) στη συνέχεια, ισοφαρίζοντας στη συνέχεια σε 18-18. Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός βελτίωσε το μπλοκ του με αποτέλεσμα να διευρύνει ξανά τη διαφορά στο σκορ και να κλείσει το σετ με 25-20.

Οι Θεσσαλονικείς στο δεύτερο πήραν προβάδισμα από νωρίς (6-10), με τις «πράσινες» να πλησιάζουν στους δύο (13-15). Ο Παναθηναϊκός, προσωρινά, ανέτρεψε το σκορ (16-15), με τον ΠΑΟΚ να ανακτά το προβάδισμα στην τελική ευθεία του σετ (19-20). Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε κομβικό σημείο (24-24), με τις φιλοξενούμενες να κάνουν το 2-0 σετ για το τελικό 24-26.

Στο επόμενο σετ, ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στον ΠΑΟΚ. Έχοντας βελτιώσει υποδοχή και επίθεση βρέθηκε στο +9 (14-5), διατηρώντας έως το τέλος του σετ μία απόσταση ασφαλείας. Με το 25-17, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πήρε και πάλι το προβάδισμα στα σετ.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το τέταρτο σετ. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βρει λύσεις για να ισοφαρίσει ξανά στα σετ, ενώ ο Παναθηναϊκός ήθελε να τελειώσει το ματς. Οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν σε θέση οδηγού στα τέλη του σετ (19-21), με τον Παναθηναϊκός να ισοφαρίζει σε 22-22. Ο ΠΑΟΚ ήταν η πρώτη ομάδα σε θέση set ball (23-24), όμως ο Παναθηναϊκός με 3-0 σετ έκανε το 26-24 και έκλεισε το σετ για το τελικό 3-1 στα σετ.

Τα σετ: 25-20, 24-26, 25-17, 26-24

Με την Μίλιτσα Κούμπουρα να κάνει και πάλι την διαφορά στην επίθεση, ο Ολυμπιακός πέρασε με 3-0 σετ από την έδρα του Μαρκόπουλου και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν την 16η τους φετινή νίκη στο πρωτάθλημα και 47 βαθμούς οδηγούν την κούρσα, ενώ το Μαρκόπουλο παρά την ήττα θα παραμείνουν στην 8η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ.

Το πρώτο σετ ήταν το κλειδί για την εξέλιξη της αναμέτρησης, με το Μαρκόπουλο να ανατρέπει το 14-16 με πρωταγωνίστρια την Ασημίνα Νικολογιάννη, για να φτάσει να προηγείται με +2 (21-19) λίγο πριν το φινάλε του. Τρεις συνεχόμενες επιθέσεις της Κούμπουρα έβαλαν ξανά τον Ολυμπιακό μπροστά (21-22), η Τοντάι ισοφάρισε σε 23-23, αλλά μία επίθεση της Κούμπουρα και μία της Φαριόλ πάνω στο φιλέ έκαναν το 23-25.

Στο δεύτερο σετ το Μαρκόπουλο με την Ντε Χεσούς πέρασε μπροστά με 9-5, αλλά μετά την αλλαγή οι φιλοξενούμενες με σέρβερ την Νίζετιχ «έτρεξαν» σερί 0-5 για να περάσουν μπροστά με 9-11. Η Αργεντίνα ακραία έκανε και το 19-25 για να δώσει προβάδισμα δύο σετ στην ομάδα της.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε και το τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό αν και προηγήθηκε με 8-13, είδε το Μαρκόπουλο να πιέζει στο σερβίς και να φέρνει το σετ στα ίσια (16-16). Τα μπλοκ των Λαμπρούση, Καράρο έδωσαν αέρα τριών πόντων πάλι στον Ολυμπιακό (17-20), για να τελειώσει λίγο αργότερα το παιχνίδι η Νίζετιχ που διαμόρφωσε το τελικό 22-25.

Τα σετ: 23-25, 19-25, 22-25