Super League 2 – Νότιος Όμιλος: «Λύτρωση» στο 89′ με Ζαμόρα για την Παναχαϊκή

Τεράστια νίκη με ανατροπή πήρε η Παναχαϊκή επί του Τηλυκράτη με 2-1 στο μεγάλο ντέρμπι παραμονής της 19ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Super League 2. Οι γηπεδούχοι με το αποτέλεσμα αυτό «ξεκόλλησαν» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το σκορ άνοιξε στο 39′ ο Τέρζι με πανέμορφο σουτ, στο 70′ ο Μασούρας ισοφάρισε σε 1-1 και στο 89′ ο Ζαμόρα διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Οι «κοκκινόμαυροι» μετά το τρίποντο βρίσκονται στη 10η θέση με 16 βαθμούς, ενώ οι Λευκαδίτες είναι μία θέση πιο κάτω με 15.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά… μουδιασμένα στο πρώτα 10 λεπτά και ο ρυθμός «πάγωσε» ακόμα περισσότερο όταν ο τερματοφύλακας του Τηλυκράτη, ο Τζελέπης χτύπησε κι έμεινε για αρκετή ώρα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι οπαδοί των «κοκκινόμαυρων» όταν αντιλήφθηκαν ότι ο τραυματισμός μπορεί να είναι σοβαρός χειροκρότησαν τον παίκτη των φιλοξενούμενων σε μία πολύ όμορφη αντίδραση. Εν τέλει αποδείχθηκε ότι ο έμπειρος κίπερ δεν είχε κάτι και συνέχισε κανονικά. Στο 14′ η Παναχαϊκή είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα. Ο Ζαμόρα έκανε την βαθιά μπαλιά, με τον Πατρινό να κάνει όμορφο κοντρόλ από το ύψος της μικρής περιοχής ωστόσο ο Τζελέπης του είπε ένα εντυπωσιακό «όχι»!

Στο 25΄η ομάδα της Αχαΐας έχασε τρομερή ευκαιρία για να προηγηθεί στο σκορ, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά το σουτ του Γαϊτανίδη σταμάτησε στο δοκάρι! Οι Λευκαδίτες είχαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 35′, καθώς βγήκαν στην κόντρα και ο Κολοβούρης έβαλε «στοπ» στο σουτ του Περιστέρη από τα δύο μέτρα!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πολύ αργό τέμπο, καθώς για περίπου 20 λεπτά δεν υπήρξε καμία αξιόλογη φάση. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 62′, με τον Ζαμπού να κάνει σουτ από πλάγια θέση και τον Κολοβούρη να μπλοκάρει. Στο 66′ ο Πέρεζ έκανε ένα άσχημο σουτ, μιας και η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Τζελέπη.

Οι γηπεδούχοι «βρήκαν» το γκολ της ισοφάρισης από τα 11 βήματα. Στο 68′ η ομάδα της «κοκκινόμαυροι» κέρδισαν πέναλτι και ο Γιάννης Μασούρας έκανε το 1-1 από την εσχάτη των ποινών, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Η Παναχαϊκή κατάφερε στο 89′ να κάνει την ολική ανατροπή, με τον Ζαμόρα να βρίσκεται σε ρόλο σέντερ φορ στη μικρή περιοχή και με κοντινό σουτ πέτυχε το 2-1, έπειτα από αδράνεια των αμυντικών του Τηλυκράτη.

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης): Κολοβούρης, Μούλντερ (46′ Ντε Τόμας), Μπαξεβάνος, Ζαμόρα, Προύντζος, Ζέκοφ (46′ Καραγιάννης), Νάστος (59′ Πετράτος), Πατρινός, Τραορέ (65′ Αλίμπε), Μασούρας, Γαϊτανίδης (46′ Πέρεζ).

Τηλυκράτης (Φάνης Γκέκας): Τζελέπης, Ρίζος, Ρουγκάλας, Χατζητερζόγλου, Μακρυδάκης (74′ Σπανουδάκης), Πέρεζ (90′ Ουλμάνεν), Μπελέβωνης, Τέρζι (54′ Τόσκα), Περιστέρης (54′ Ντοναλντόνι), Φοφανά (74′ Τεγούσης), Νιφορόπουλος.