Volley League: Αγριεμένος Παναθηναϊκός πέρασε… αέρα από την Κηφισιά

Πιο δύσκολα από ότι μαρτυρά το τελικό 3-0 επικράτησε ο Παναθηναϊκός της Κηφισιάς για τη 14η αγωνιστική της Volley League.

Μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό την 10η αγωνιστική, αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τους «πράσινους», που παραμένουν στο -1 από την κορυφή της βαθμολογίας. Από την άλλη, η Κηφισιά έμεινε μακριά από τις νίκες για ακόμα μια αγωνιστική και έχασε σημαντικό έδαφος για να πλησιάσει στην τετράδα.

Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο μέχρι τα μέσα του, μέχρι που οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για πρώτη φορά στο +3 (17-14), αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 20-20. Η Κηφισιά πέρασε και πάλι μπροστά με 22-20, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο κατάφερε να φέρει ξανά το ματς στα ίσια, αλλά πήρε και το σετ με 25-27.

Στο δεύτερο σετ ήταν οι φιλοξενούμενοι αυτοί που προηγήθηκαν από νωρίς (1-4 και 6-10), αλλά η ομάδα των βορείων προαστίων μείωσε στον πόντο (10-11) και εν συνεχεία ισοφάρισε σε 15-15. Από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι και το 22-22, όταν οι «πράσινοι» με ένα σερί 3-0 κατάφεραν να κάνουν το 22-25 και το 0-2.

Το τρίτο σετ ήταν ένας… μονόλογος για το «τριφύλλι». Έχοντας χτίσει μια μεγάλη διαφορά από το ξεκίνημα (4-13), δε δυσκολεύτηκαν να τη διατηρήσουν στη συνέχεια και έφτασαν εύκολα στο 25-13, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 3-0.

Τα σετ: 0-3 (25-27, 22-25, 13-25)