Live: Πανσερραϊκός – Βόλος 2-2 (τελικό)

Τέλος του αγώνα.

Ο Μορέιρα παίρνει κάρτα, καθώς ήταν ο πρωταγωνιστής στην ένταση με τον πάγκο του Βόλου. Και ο Ράσιτς «κιτρινίζεται».

Ένταση μπροστά στον πάγκο του Βόλου που πήγε να ξεφύγει αλλά λύθηκε με παρέμβαση των ψυχραιμότερων.

93′: ΓΚΟΛ ο Βόλος. Ο Γκαρσία ευστοχεί στο πέναλτι και κάνει το 2-2.

Ο VAR φωνάζει τον Ανδριανό για μαρκάρισμα στην περιοχή του Πανσερραϊκού. Ο Οικονόμου έχει ανατρέψει τον Μύγα. Πέναλτι για τον Βόλο.

Ο Γκοτζαμανίδης στη θέση του, ενώ βγαίνει ο Ουάρντα και μπαίνει ο Πεταυράκης.

Τραυματίστηκε ο Διαμαντής, που πονάει εδώ και αρκετή ώρα και περνάει εκτός με αναγκαστική αλλαγή.

Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Νέα αλλαγή για τους γηπεδούχους, έξω ο Τομάς και μέσα ο Μούργος.

Κίτρινη κάρτα για τον Ματίας Τομάς.

78′: Ο Μωραΐτης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Χόβαν αλλά νικήθηκε από τον Σλοβάκο πορτιέρε με το πόδι, ενώ στη συνέχεια ο Μύγας είχε ευκαιρία να εκτελέσει από πολύ κοντά, όμως έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Αλλαγή για τον Πανσερραϊκό τώρα, ο Οικονόμου στη θέση του Μπετανκόρ. Πάει ως μοναδικός φορ ο Άλεξιτς, τώρα που έχει γυρίσει το παιχνίδι.

73′: Περνάει ο Ντέλετιτς στη θέση του Τσοκάνη, παίρνει το περιβραχιόνιο ο Άλχο.

71: Ο Ουάρντα με φοβερό τάκλιν έκλεψε την μπάλα στην άμυνα του Βόλου, όμως ο Μπετανκόρ έκανε κακό γύρισμα στο πουθενά.

69′: ο Τσοκάνης έκανε γυριστό προς την εστία αλλά ο Χόβαν έδιωξε.

Και ο Μωραΐτης στη θέση του Ασλανίδη για τους φιλοξενούμενους.

Αλλαγή για τον Βόλο, μπαίνει ο Ράσιτς στη θέση του Σιέλη. Ενισχύει την επίθεσή του ο Λόπεθ.

59′: ΓΚΟΛ ο Πανσερραϊκός. Εξαιρετική σέντρα του Στάικου, τρομερή κεφαλιά-ψαράκι του Δεληγιαννίδη και ανατροπή μέσα σε ένα τέταρτο για τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο.

57′: Κίτρινη κάρτα στον Άλχο για καθυστέρηση σε πλάγιο.

ΓΚΟΛ ο Πανσερραϊκός. Ο Θυμιάνης το εκτελεί και σκοράρει.

Δεν αλλάζει η απόφαση, πέναλτι για τον Πανσερραϊκό.

47′: Πέναλτι για τον Πανσερραϊκό. Ο Σιέλης ανέτρεψε τον Άλεξιτς και ο Ανδριανός έδειξε την άσπρη βούλα, πάει στο VAR ξανά ωστόσο, προφανώς υπάρχει διαφορετική άποψη.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Άλεξιτς στη θέση του Ντανκερλούι για τον Πανσερραϊκό. Βγαίνει ο Κίτσος και μπαίνει ο Κόμπα για τον Βόλο.

Τέλος ημιχρόνου.

45′: ΓΚΟΛ για τον Βόλο, με τον Ασεχνούν, χειμερινή μεταγραφή, να σκοράρει από πλάγια θέση με εντυπωσιακό τελείωμα!

Ακυρώνεται τελικά το πέναλτι, ελεύθερο για τον Πανσερραϊκό.

Θα τσεκαριστεί η φάση από τον Ανδριανό, προφανώς έχει διαφορετική άποψη ο VAR.

Για χέρι του Διαμαντή στην περιοχή, θα ελεγχθεί προφανώς η φάση.

Πέναλτι για τον Βόλο στο 39′

29′: Έξυπνο πέρασμα του Δεληγιαννίδη στον Ουάρντα, η σέντρα του Αιγύπτιου όμως ήταν μακριά από οποιονδήποτε συμπαίκτη του.

23′: Κίτρινη κάρτα στον Σιέλη.

16′: Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, ο Τομάς έκανε επικίνδυνη σέντρα όμως ο Ντανκερλούι δεν έκανε επαφή με την μπάλα, η οποία πήγε στην αγκαλιά του Κόβατς.

8′: Κι άλλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ο Κόβατς αποκρούει την αδύναμη κεφαλιά του Τομάς μετά τη σέντρα του Ντανκερλούι.

6′: Καλή στιγμή για τον Πανσερραϊκό, τρομερή ανάπτυξη με πρωταγωνιστές τους Ουάρντα και Μπετανκόρ όμως το σουτ του Τομάς βρήκε πάνω στα σώματα.

Oι εντεκάδες του αγώνα:

Πανσερραϊκός: Χόβαν, Θυμιάνης, Μπέργκστρεμ, Διαμαντής, Δεληγιαννίδης, Στάικος, Μορέιρα, Τομάς, Ουάρντα, Ντανκερλούι, Μπετανκόρ.

Βόλος: Κόβατς, Μύγας, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Κίτσος, Τσοκάνης, Σιέλης, Γκλάβτσιτς, Άλχο, Ασεχνούν, Γκαρσία.

Το σύνολο του Άνχελ Λόπεθ είναι στη 12η θέση με 14 πόντους, μόλις στο +2 από την Κηφισιά και τον ΠΑΣ Γιάννινα, που βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Αρχικά, στο βαθμολογικό πίνακα οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 9η θέση με 21 βαθμούς και στο -5 από την πρώτη εξάδα, έχοντας απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη, από την άλλη όμως η κατάσταση είναι σαφώς δυσκολότερη.

Ο αγώνας θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών αφού είναι ακόμη σε ισχύ η σχετική απόφαση της κυβέρνησης μετά τα επεισόδια στον αγώνα βόλεϊ Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός.

Σέντρα στις 19:30.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Πανσερραϊκού με τον Βόλο.