CEV Cup: Μυθικός Μίλωνας έγραψε ιστορία μέσα στη Ναντ

Ιστορική νίκη για τον Μίλωνα, που επικράτησε στο χρυσό σετ της Ναντ μέσα στη Γαλλία και σε συνδυασμό με το 3-2 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του CEV Cup.

Η Ναντ με άριστη υποδοχή και πίεση από το σερβίς της προηγήθηκε εύκολα στα σετ με 1-0, αλλά ο Μίλωνας αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στα σετ με πρωταγωνιστή τον Νανόπουλο που ήρθε από τον πάγκο και αντικατέστησε εξαιρετικά τον Μολίνα. Ο ταλαντούχος ακραίος πήρε κρίσιμους πόντους για να κάνει ο ίδιος το 1-1 με 25-23.

Οι διορθωτικές κινήσεις από τον Σάκη Ψάρρα συνεχίστηκαν, ο Θεοδόσης ξεκίνησε βασικός στο 3ο σετ αντί του Μπάση και οι Νεοσμυρνιώτες εξακολουθούσαν να έχουν το πάνω χέρι. Βρέθηκαν μάλιστα δύο φορές στο +4 και έφτασαν άνετα σε τρία σετ μπολ (24-21) με τα σερβίς του Ουέτς να οδηγούν στο 24-23. Οι Γάλλοι είχαν κόντρα μπάλα, αλλά ο Τσιζόμπα εκτέλεσε άουτ για το 2-1 υπέρ του Μίλωνα.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν σχετικά εύκολα για το 2-2, ενώ στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαν μαζί στο μεγαλύτερο διάστημα του σετ. Ο Γιορντάνοφ με τρεις σερί επιθέσεις έδωσε ματς μπολ πρόκρισης στον Μίλωνα (14-13), αλλά ο Μολίνα έχασε το σερβίς (14-14).

Ο Γιορντάνοφ έδωσε δεύτερο ματς μπολ, με τον Ματίς Ενό να το σβήνει και αυτό. Οι παίκτες του Ενό όμως βρήκαν τον τρόπο και έκαναν το 19-17, για να στείλουν το ματς στο χρυσό σετ εκεί όπου το θρίλερ συνεχίστηκε.

Ο Μίλωνας είχε ξανά το πάνω χέρι και έφτασε στο +2 (12-10), με τη Ναντ να ισοφαρίζει (13-13), αλλά τον Μπάση να δίνει την πρώτη ευκαιρία πρόκρισης στους φιλοξενούμενους (14-13). Οι Νεοσμυρνιώτες δεν την άφησαν να πάει χαμένη και πέρασαν στους “8” του CEV Cup!

Τα σετ: 3-2 (25-18, 22-25, 23-25, 25-20, 19-17)
Χρυσό σετ: 13-15