Challenge Cup Γυναικών: Δεν τα κατάφερε στη Γαλλία ο Παναθηναϊκός

Το ευρωπαϊκό ταξίδι της ομάδας βόλεϊ Γυναικών του Παναθηναϊκού ολοκληρώθηκε το βράδυ της Τρίτης (16/01), με τις «πράσινες» να αποχαιρετούν το Challenge Cup στη φάση των προημιτελικών, μετά και τη νέα ήττα από τη Ναντ με 3-1 σετ (25-27, 25-23, 25-21, 25-14).

Η ομάδα του Γιάννης Καλμαζίδη, που εξ αρχής είχε δύσκολο έργο μετά και την ήττα με 3-1 σετ του πρώτου αγώνα, πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της στη Γαλλία, ωστόσο, δεν μπόρεσε να αποφύγει τη δεύτερη διαδοχική ήττα, χάνοντας και πάλι με το ίδιο σκορ (3-1 σετ) από τη Ναντ.

Το «τριφύλλι» που χρειαζόταν, είτε «καθαρή» νίκη, είτε να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα, μπήκε αποφασισμένα στο ματς και πήρε το πρώτο σετ με σκορ 27-25. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, με τις Γαλλίδες να κατακτούν δύσκολα τα επόμενα σετ με 25-23 και 25-21, κλειδώνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.

Με τα πάντα να είχαν κριθεί, το τέταρτο σετ απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να το χάνει με 25-14 και τη Ναντ να πανηγυρίζει το «2 στα 2» επί της ελληνικής ομάδας και την πρόκριση στη συνέχεια της διοργάνωσης.

Τα σετ: 25-27, 25-23, 25-21, 25-14